birgün

20° AÇIK

AİHM, Redhack davasında ‘ifade ve basın özgürlüğü’ hakkının ihlal edildiğine hükmetti

BirGün çalışanı Mahir Kanaat ve gazeteci Tunca Öğreten’in Redhack davası nedeniyle yaptığı başvuruyu karara bağlayan AİHM, davacıların "özgürlük ve güvenlik" ve "ifade ve basın özgürlüğü" haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

GÜNCEL 18.05.2021 11:53
AİHM, Redhack davasında ‘ifade ve basın özgürlüğü’ hakkının ihlal edildiğine hükmetti
Abone Ol google-news

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), BirGün çalışanı Mahir Kanaat ve gazeteci Tunca Öğreten’in Redhack davası nedeniyle yaptığı başvuruda hak ihlali kararı verdi.

Mahkemenin bugün (18 Mayıs 2021) açıkladığı kararında, gazetecilerin yapmış olduğu haberler fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilerek, tutuklulukları hukuksuz ve keyfi bulundu. Mahkeme, ayrıca dava sürecinde dava dosyalarına erişememiş oldukları için de sanıkların temel haklarının ihlal edildiği sonucuna vardı.

Mahkeme, sanıkların sadece gazetecilik faaliyetlerinden ötürü FETÖ/PDY ve DHKP-C üyeliği ile suçlanarak, dayanaksız şekilde özgürlüklerinin kısıtlandığı sonucuna vardı.

Mahkeme, AİHM sözleşmesinin 1, 4 ve 5. maddelerinde düzenlenen "özgürlük ve güvenlik" ile "ifade ve basın özgürlüğü" haklarının ihlal edilmesinden dolayı Türkiye'yi Mahir Kanaat ve Tunca Öğreten'e tazminat ödemeye mahkûm etti.

AİHM, davacılara toplam 38 bin 250 avro tazminat ödenmesine hükmetti.

NE OLMUŞTU?

Redhack’in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait e-mailleri haberleştirdikleri için BirGün çalışanı Mahir Kanaat, Diken eski editörü Tunca Öğreten, kapatılan DİHA’nın Haber Müdürü Ömer Çelik, kapatılan DİHA’nın muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın ve ETHA Sorumlu Müdürü Derya Okatan, 25 Aralık 2016’da gözaltına alındı.

25 Aralık 2016’da İstanbul, Ankara ve Diyarbakır merkezli yapılan operasyonda gözaltına alınan altı isimden Öğreten, Kanaat ve Çelik 24 gün gözaltında kaldıktan sonra tutuklanırken, diğer isimler 17 Ocak 2017’de serbest bırakıldı.

Çelik, Okatan, Yoksu ve Sargın’a “Örgüt propagandası” ve “Bilişim sistemini engelleme bozma verileri yok etme veya değiştirme”, Kanaat’a “Örgüt üyeliği”, Öğreten’e de “FETÖ ve DHKP-C’ye üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”ten ceza istendi. Aynı soruşturmada tutuklanan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel, gazeteci Fatih Yağmur ve “meçhul kişi” olarak kodlanan kişinin dosyası ise ayrıldı. İddianamenin 6 ay sonra hazırlandığı davada, 24 Ekim 2017 tarihli ilk duruşmada Ömer Çelik tahliye edildi. 323 gün tutuklu kalan Diken haber sitesi eski editörü Tunca Öğreten ve BirGün gazetesi çalışanı Mahir Kanaat ise 6 Aralık 2017 tarihli 2. duruşmada yurtdışı yasağı ve haftada iki gün imza atma şartıyla tahliye edildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun