birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 19.01.2020 09:53

AİHM tespit etti mahkeme yargılamadı

Cumartesi Anneleri bu haftaki eylemlerinde 1996’da gözaltına alındıktan sonra cansız bedeni bulunan Abdullah Canan’ın faillerinin yargılanmasını istedi. Basın açıklamasında AİHM’in, Canan’ın işkence gördüğü tespiti paylaşıldı

AİHM tespit etti  mahkeme yargılamadı

Volkan ATEŞ

Cumartesi Anneleri, 773’üncü haftadaki eylemlerinde 1996'da Hakkari Yüksekova’da askerlerce işkence edilerek öldürülen Abdullah Canan’ın faillerinin yargılanmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde yapılan basın açıklamasını okuyan gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak, 43 yaşındaki Abdullah Canan’ın bölgede işlenen ağır hak ihlalleri nedeniyle Yüksekova Dağ Komando Tabur Komutanı Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul hakkında 7 akrabası ile birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu ve bu suç duyurusu sonrası gözaltına alınarak kaybedildiğini hatırlattı.
Canan’ın, Yurdakul tarafından tanıklar önünde tehdit edildiğini anımsatan Ocak, “Bu olaydan birkaç gün sonra Canan, askerler tarafından otomobili durdurularak gözaltına alındı ve Yüksekova Dağ Komando Taburu’na götürüldü. Ailesi tüm makamlara başvurarak Canan’ın bulunmasını istedi. Ancak onun gözaltına alındığı inkâr edildi” dedi.

ASKERLER İTİRAF ETTİ

Canan’ın ağır işkence görmüş cansız bedeninin bir menfeze saklanmış halde bulunduğunu söyleyen Ocak, yakın mesafeden 7 kurşunla öldürüldüğünün anlaşıldığını ifade etti. Canan’ın ailesinin olay sonrası Binbaşı Yurdakul hakkında suç duyurusunda bulunduğunu belirten Ocak, şöyle devam etti: “Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul ve Yüzbaşı Nihat Yiğiter hakkında Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemeleri Savcılığı’nca soruşturma açıldı. Bu kişiler Abdullah Canan’ı öldürmekle suçlandı. İç hukuktan sonuç alamayan Canan ailesi davayı AİHM’e taşıdı. AİHM 3’üncü Dairesi Canan öldürülmeden önce ağır işkence görmüştür’ tespitinde bulundu. 24 yıldır ısrarla talep ediyoruz: Devlet, Abdullah Canan’ın kaybedilmesindeki sorumluluğunu üstlenmelidir”
Abdullah Canan’ın oğlu Tayyup Canan ise, “DAİŞ çetelerinin insanlara yaptıklarının aynılarını bu çete 90’lı yıllarda bize yaptı. Bunlar DAİŞ’in öğretmenleridir” dedi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol