birgün

14° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 24.04.2021 13:29

Aile Bakanı Yanık, koruma altındaki çocuğu ifşa etti!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda bakanlık koltuğunu verdiği çocuğun koruma altında olduğunu ifşa etti. Yanık ayrıca 'Ramazan' olduğu için küçük çocuğa çikolata ve çay ikram etmediğini söyledi. CHP'li Mahmut Tanal, Yanık'a tepki göstererek, "Derhal istifa etmelidir" dedi.

Aile Bakanı Yanık, koruma altındaki çocuğu ifşa etti!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda bakanlık koltuğunu devlet korumasındaki ilkokul öğrencisine verdi.

Derya Yanık, koltuğunu devrettiği çocuğun koruma altında olduğunu ifşa etti, 'Ramazan' olduğu için de küçük çocuğa çikolata ve çay ikram etmediğini açıkladı.

Derya Yanık, şunları söyledi: "Tabi Ramazan olduğu için bir şey ikram edemedik. Ramazan’dan sonra aynı evde kaldığı 5 arkadaşıyla birlikte bize misafir olarak gelecek o zaman çikolata ve çay hakkımızı kullanacağız.”

Yanık'ın, çocuğa çikolata ikram etmemesi ve koruma evinde kaldığını söylemesine sosyal medyadan tepki geldi.

CHP'Lİ TANAL: DERHAL İSTİFA ETMELİ

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bakan Derya Yanık'a tepki gösterdi.

Tanal, açıklamasında, "Bakan artık o koltukta bir gün dahi oturmamalı, Derhal istifa etmelidir!" dedi.

Tanal'ın açıklamalarının tamamı şöyle:

1- "TBMM Çocuk Hakları Alt Komisyonu olarak, Bakanlığın Çocuk Evleri Sitesi’nde, Çocuk Evi’nde ziyaret ettiğimiz yavrularımızın mahremiyetine, yüzlerinin görülmemesine özen göstermiştik. Yeni Aile Bakanı ise 23 Nisan’da Bakanlığın korumasındaki yavrumuzu ifşa etti, rencide etti.

2- BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin 3. maddesinin 1. fıkrasında, idari makamların çocukları ilgilendiren bütün faaliyetlerinde, çocuğun yararının temel düşünce olduğunun altı çizilmektedir.

3- Yine Sözleşme’nin 8. maddesinde, “Taraf Devletler, yasanın tanıdığı şekliyle çocuğun kimliğini; tabiiyeti, ismi ve aile bağları dahil, koruma hakkına saygı göstermeyi ve bu konuda yasa dışı müdahalelerde bulunmamayı taahhüt ederler” denilmektedir.

4- BM’nin söz konusu Sözleşmesiyle birlikte İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Siyasi ve Medeni Haklar Uluslararası Sözleşmesi gereği çocuğun özel hayatının korunması hakkı vardır. Atanmış Bakan Derya Yanık ne yaptı? Minik yavrumuzun kimliğini, aile bağlarını hoyratça açık etti.

5- Koruma altındaki yavrumuzu siyasetine alet eden malum Bakan’ın tavrı, BM Sözleşmesi’nin ihlalidir. Yeni Bakan’ın daha ilk günden çocuklara bakışı böyleyse ne çocukları korur, ne kadınları korur, ne aileyi korur, ne de kırılgan grupları korur.

6- Ayrıca Çocuk Koruma Kanunu’nun 4. maddesinde, çocuklar hakkında yürütülen işlemlerde kimliğinin başkaları tarafından belirlenememesine yönelik önlemlerin alınması gerektiği vurgulanıyor.

7- Gerek Çocuk Koruma Kanunu’na, gerekse Anayasa'mızın ilgili maddelerine göre çocuğun yarar ve esenliğinin gözetilmesi gerekirdi. Çocuğun kişiliğini incitici bir şekilde kamuoyuna aktarılan görüntüler, özel hayatın da ihlalidir. Bakan’ın davranışı, TCK'ya göre de suçtur.

8- Başka boyut; Bakan'ın siyasi şovuna alet ettiği evladımızla ilgili açıklamaları, paylaşımları, Anayasa 20. maddeye göre kişisel veri kapsamına giriyor. Bu kişisel verilerin korunması gerekiyor. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na göre de Bakan’ın davranışı suç teşkil ediyor.

9- Erdoğan’ın ‘ehil’ diye Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na atadığı Derya Yanık’ın ne dini bilgisi var, ne çocuklara ilişkin yasaları,uluslararası sözleşmeleri biliyor, ne çocuk psikolojisinden anlıyor. Bakan artık o koltukta bir gün dahi oturmamalı, Derhal istifa etmelidir!"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol