birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Aile Bakanlığı'ndaki usulsüz ödemelerin araştırılması önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

CHP’li Milletvekili Kasap’ın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde ortaya çıkan usulsüzlüğün araştırılarak kamu zararının boyutlarının tespitini ve sorumluların ortaya çıkarılmasını amaçlayan araştırma önergesi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

SİYASET 04.11.2021 16:45
Aile Bakanlığı'ndaki usulsüz ödemelerin araştırılması önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın engelli olmayan yüzbinlerce kişiye Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından son 3 yılda yapılan 11.6 milyar TL’lik usulsüz ödemenin araştırılması amacıyla vermiş olduğu araştırma önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Kasap, Meclis’te görüşülen önergesinin gerekçesini, “2018 ve 2019 yıllarında Sayıştay’ın da tespit ettiği üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yapan Fatma Betül Sayan Kaya ile Zehra Zümrüt Selçuk dönemlerinde engelli olmayan tam 442 bin 309 kişiye toplam 6.9 milyar lira usulsüz ödemede bulunuldu. 2020 yılında da bu usulsüz ödemelere devam edildiğini bizzat Sayıştay söylüyor. Kamu zararı son 3 yılda yaklaşık 11.6 milyar TL’ye ulaştı. Garip-gurebanın, tüyü bitmemiş yetimin ve gerçekten engelli olan ama engelli maaşı alamayan binlerce insanın hakkı gasp ediliyor. Mızrak artık çuvala sığmıyor” ifadeleriyle açıkladı.

Meclis kürsüsünden AKP ve MHP milletvekillerine seslenen Kasap, “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Bu söz size neyi hatırlatıyor? Aile Bakanlığının bu usulsüzlüğüne göz mü yumacaksınız? Gerçek engelli vatandaşlarımızın hakkını korumak için bu Meclis Araştırma önergesine kabul oyu verin, yapılan haksızlığa, usulsüzlüğe bir itirazınız olsun” dedi.

'CUMHUR İTTİFAKI MİLLETİN YANINDA DEĞİL KARŞISINDA OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA ORTAYA KOYMUŞTUR'

Yapılan oylama sonucunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde ortaya çıkan usulsüzlüğün araştırılması amacıyla verilen araştırma önergesi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Kasap, yaptığı değerlendirmede, “Dibine kadar yolsuzluğa batmış, usulsüzlükte sınır tanımayan Cumhur ittifakı oylamada tutunduğu tavırla kamunun zarara uğratılmasına göz yummuş, milletin yanında değil karşısında olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, geçtiğimiz yıl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı sisteminde engelli sağlık kurulu raporu bulunmadığı ve engelli olmadığı halde 2018 ve 2019 yılları arasında 6.9 milyar lira usulsüz ödeme yapıldığını açıklamıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol