Aile hekimlerinden çağrı: Acil önlem alınması şart

HABER MERKEZİ

BirGün’ün önceki gün manşetten gündeme getirdiği, "Aile hekimine kira kıskacı" haberinin ardından, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) da konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Kira fiyatları, aile hekimlerine ödenen cari giderlerin yetersiz kalması, gider artışı gibi nedenler yüzünden çok sayıda Aile Sağlığı Merkezleri’nin (ASM) kapanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çeken AHEF, sağlık hizmetlerinin devamı için acil önem alınması konusunda Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulundu.


AHEF’ten "Aile Sağlığı Merkezleri kapanıyor" başlığıyla yapılan açıklamada, "Aylardır aile hekimliği sisteminin içinde bulunduğu çıkmazlara dikkat çekerek yapılacak düzenlemelerle acil önlem alınması gerektiğini nedenleriyle ifade etmekteyiz. Ancak maalesef birinci basamak sağlık hizmetlerinin sürdürülmesini sağlayacak somut adımlar hâlâ atılmamıştır" denildi.

Kiralar başta olmak üzere genel giderlerdeki artışa dikkat çekilen açıklamada, özetle şunlar kaydedildi:

"Mülk kiraları başta olmak üzere genel giderlerdeki artışa rağmen cari gider ödemelerinin fiyatlardaki artışın çok gerisinde kalması, aile hekimlerini, ASM giderlerini karşılayamaz hale getirmiştir. Son olarak Antalya Konyaaltı’nda kamu hizmeti veren Limon ASM için mülk sahibi tarafından, çevredeki mülklere uygun kira zammının yapılmaması halinde mülkün boşaltılması istenmiş ve tahliye kararı alınmıştır. Üzülerek belirtiyoruz ki bu durum ne ilk ne sondur. Birinci basamak sağlık hizmetleri için temel öneme sahip ASM cari gider ödemelerinde düzenleme yapılmaması durumunda daha birçok ASM ekonomik olarak devam edemez hale gelerek kapanacaktır. ASM’lerin kapanması demek buradan hizmet alan kayıtlı hastaların sağlık hizmeti alamaması, ASM çalışanlarının işsiz kalması, bir sonraki adımda ise birinci basamak sağlık hizmetlerinin ve sağlık sisteminin genel olarak çökmesi anlamına gelmektedir. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu olarak tekrar uyarıyoruz. Aile hekimliği sisteminin ve kaliteli birinci basamak sağlık hizmetlerinin devamı için acil önem alınması gerekmektedir. ASM cari gider ödemelerinin artan maliyetleri karşılayacak düzeye getirilmemesi, kamu hizmeti veren aile hekimlerine Sağlık Bakanlığı tarafından uygun kiralarla bina sağlanmaması durumunda aile hekimliği sistemi ve bağlı olarak genel sağlık sistemi çökecektir. Bu çöküşün sorumlusu ise vakit varken önlem almayan Sağlık Bakanlığı ve yönetim olacaktır."