birgün

8° AÇIK

SAĞLIK 17.12.2018 14:47

Aile hekimlerinin talebi "Hak gaspı yaşamamak"

Torba yasa sonrası, 7 bin 950 Aile Sağlığı Merkezinde çalışan yaklaşık 24 bin aile hekimi 1 Ocak itibari ile yeni sözleşmeleri imzalayacak. TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Filiz Ünal İncekara, "Sözleşme talebimiz işveren olmak değil, güvenceli aile hekimliği" dedi

Aile hekimlerinin talebi "Hak gaspı yaşamamak"

BirGün/Ankara

Aile hekimlerinin izin hakkını gasp eden, aile hekimliğini özel sağlık hizmetleri işletmesine çevirecek olan torba yasa sonrası 24 bin aile hekiminin sözleşmesi 1 Ocak’tan itibaren yenilenecek. Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu sözleşmeye ilişkin basın açıklaması yaptı. TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Filiz Ünal İncekara, “2005 yılında Düzce’de birinci basamak hekimliğinin gündemine giren performansa dayalı çalışma, bu yıl yine güvencesizlik ve sayısız hak kaybı içeren tek taraflı, dayatma bir sözleşme ile 7 bin 950 Aile Sağlığı Merkezinde çalışan yaklaşık 24 bin aile hekiminin karşısına çıkacak” dedi.

Bu sene imzalanacak sözleşmelerde torba yasadan doğan hak kayıplarının da olacağını vurgulayan İncekara, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni düzenleme ile ‘aile hekimleri ferden veya müştereken personel çalıştırabilir ve işveren olabilir’ denilerek, aile hekimlerine yeni bir sorumluluk yüklenmektedir. Bunun anlamı aile hekimliğinin tamamen kamusal hizmet alanının dışına itilmesi ve aile hekimlerinin kamu çalışanı olarak değil, kar eden özel sağlık işletmecisi olarak tanımlanmasıdır.”

İzin hakkı gasp ediliyor

Yeni yasa ile “ücretli izin haklarının” gasp edildiğine vurgu yapan İncekara, şunları söyledi: “Yasaya göre, vekalet veremeyen aile hekimleri ücretli izin kullanmayacak. Türkiye’de 7 bin 950 Aile Sağlığı Merkezinin dörtte birinde çalışan 4’ten az hekim görev yapıyor. Yalnız çalışan aile hekimlerinin izin kullanması tamamen zorlaştı. Yasal bir hak olan izninizi kullanmak için vekaleten yerinize çalışacak hekim olmazsa maaşınızın üçte biri kesilerek yerinize görevlendirilen hekime ödenecek.Vekalet edecek hekim bulamadığınızda Toplum Sağlığı Merkezinden hekim görevlendirilip kesilen maaşınız o hekime ödenecek.”

Sağlık Bakanlığı’nı uyaran İncekara, “Yeni dönem sözleşmelerinde işveren değil iş güvenceli aile hekimliği istiyoruz” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız