birgün

8° AÇIK

Ailesi 'Kızlar okumaz' dedi, o 3 üniversiteyi başarıyla bitirdi

EĞİTİM 08.04.2017 17:23
Ailesi 'Kızlar okumaz' dedi, o 3 üniversiteyi başarıyla bitirdi
Abone Ol google-news

ZONGULDAK'ta ilkokuldan sonra ailesinin 'Kızlar okumaz' diyerek okula göndermediği Münevver Küçükertunç, ortaokul ve liseyi dışarıdan bitirdikten sonra biri 2 yıllık, ikisi 4 yıllık 3 üniversite okudu. 53 yaşında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan Münevver Küçükertunç, diplomasını Açıköğretim Fakültesi Bürosu'ndan alırken cübbe giyip 3 üniversite diplomasıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Doğuştan kalça çıkığı olması nedeniyle koltuk değneği desteği ile yürüyebilen Münevver Küçükertunç, 1978'de Bartın'ın Kozcağız Beldesi'nde ilkokulu bitirdikten sonra 'Kızlar okumaz' diyen ailesi tarafından ortaokula gönderilmedi. 2 yıl sonra 16 yaşındayken ailesini ikna eden, ancak bu kez de yaşı büyük olduğu gerekçesiyle okula alınmayan Küçükertunç, ilkokul öğretmeninin yönlendirmesiyle dışarıdan okumaya karar verdi. Ortaokulu bitirdikten sonra lise eğitimi sırasında 1987'de Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) Amasra Müessesesi'nde memur olarak işe başlayan Küçükertunç, TTK Genel Müdürlüğü'nde harita teknikeri olan Aydın Küçükertunç ile evlenince Zonguldak'a taşındı ve eşiyle aynı yerde çalışmaya devam etti.


Kanser azmine engel olmadı
Küçükertunç, liseyi bitirdikten sonra 1996'da Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nin 2 yıllık İktisadi ve İdari Programlar Bölümü'nü kazandı ve 2002'de mezun oldu. Küçükertunç, 2006'da yeniden sınava girip bu kez aynı üniversitenin 4 yıllık İşletme Bölümünü kazandı. 2007'de emekliye ayrılan Küçükertunç, 2009'da yakalandığı meme kanseri hastalığına rağmen eğitimini ihmal etmedi. Küçükertunç, hastalığı ile mücadele ederken, sınavlara da girerek gecikmeli de olsa 2013 yılında diplomasını aldı. Küçükertunç, aynı yıl kayıt yaptırdığı aynı üniversitenin 4 yıllık Sosyoloji Bölümü'nden de bu yılın Ocak ayında mezun olarak üçüncü üniversiteyi bitirdi.
21 yılda 3 üniversite diplomasına sahip olan Küçükertunç, Sosyoloji Bölümü diplomasını Açıköğretim Fakültesi Bürosu'ndan, tedavisi devam ettiği için 3 ay gecikmeli aldı. İlk kez cübbe giymenin heyecanını yaşayan Küçükertunç, elindeki 3 diplomayla hatıra ı çektirdi.


'Okumak insanı yüceltiyor'
Annesinin ilkokul mezunu, babasının ise hiç okula gitmediğini belirten Münevver Küçükertunç, ailesinin okula gitmesine sıcak bakmamasının yıllar içinde kendisinin okuma azmini artırdığını söyledi. Çalıştığı kurumdan emekli olduktan sonra meme kanserine yakalandığını ve tedavsinin devam ettiğini anlatan Küçükertunç şöyle konuştu:
'Uzun süre kemoterapi tedavisi gördüm. Çeşitli nedenlerle 18 kez ameliyat oldum. Ama yılmadım, okumaya devam ettim. Bu diplomayı 3 ay önce almam gerekirken, tedavim devam ettiği için bugün alabildim. Çok mutluyum. Okumanın, öğrenmenin, bilgi sahibi olmanın insanı yücelttiğini biliyorum. Okudukça daha aydın, daha hoş görülü, insana daha iyi bakan, ufku genişleyen birisi oluyorsun. Okudukça, öğrendikçe bilginin eksikliğini hissediyorsun. Çünkü bilginin, eğitimin sınırı yok. Benim bu düşüncem bile ‘Kızlar okumaz' diyenlerden öç almış gibi oldu.'
57 yaşındaki Aydın Küçükertunç ise eşinin 3 üniversite bitirmesinin kendisini çok mutlu ettiğini söyleyerek, 'Atatürk gençlerinin bizi örnek alıp insanların okumasını istiyorum. Ben lise mezunu olarak, eşimin 3 üniversite diploması sahibi olmasından mutluluk duyuyorum' dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun