Polislerce ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürülen Orhan Günbay’ın haberi ajanslar tarafından “12 suç kaydı vardı ve terör örgütü üyesiydi” şeklinde servis edildi. Günbay’ın 7 yıldır AKP üyesi olduğu ortaya çıkarken; kardeşi yaptığı açıklamada,  “Kardeşim mültecileri taşıyordu. Polisler ise malın varış noktasına kontrollü şekilde ilerlemesini sağlıyordu. Kardeşim dik kafalılık yapınca öldürüldü” şeklinde konuştu.

Ajansların terörist dediği Günbay AKP üyesi çıktı: Onu birlikte iş yaptığı polisler öldürdü

Göçmen kaçakçılığı yapan Orhan Günbay 16 Aralık 2019 tarihinde Bitlis’in Ahlat ilçesinde polisin ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle açılan ateşle öldürüldü. O dönem medyaya servis edilen haberlerde Günbay’ın 12 suç kaydı bulunduğu ve terör örgütü üyesi olduğu iddia edildi. halktv.com.tr’den Seyhan Avşar’ın haberine göre Günbay’ın suç kaydı yoktu ve 7 yıldır AKP üyesi olarak aktif şekilde çalışıyordu. Kardeşi ise yaptığı açıklamada, “Kardeşim mültecileri taşıyordu. Polisler ise malın varış noktasına kontrollü şekilde ilerlemesini sağlıyordu. Kardeşim dik kafalılık yapınca öldürüldü” dedi.

4 SANIK MÜEBBET HAPSE ÇARPTIRILDI

Haberlerin nasıl ve niçin servis edildiği merak konusu olurken Günbay’ı öldüren polislere açılan davada Bitlis 1. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti 4 sanık polise müebbet hapis cezası verdi. Orhan Günbay’ın ağabeyi Hanifi Günbay kardeşinin ölümüne ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığı’na, Adalet Bakanlığı’na defalarca dilekçe yazdı. Dilekçelerinde çarpıcı iddialarda bulunan ağabey Günbay ilk kez halktv.com.tr’ye konuştu.


‘POLİSLER ONU BU İŞİN İÇİNE ÇEKTİ’

Kardeşinin öldürülmeden 6 ay önce göçmen kaçakçılığı yaptığını aktaran Orhan Günbay, “Daha öncesinde İstanbul’daydı. Memlekete dönünce bu işe başladı. İlçede kardeşimin uzun yıllardır arkadaşlık yaptığı polisler vardı. Bu polisler kardeşimin borcu olduğunu bildikleri için onu bu işin içine çektiler” dedi.

‘MALIN KONTROLLÜ ŞEKİLDE İLERLEMESİNİ SAĞLIYORLARDI’

Kardeşinin Van’dan Bitlis’in ilçeleri Adilcevaz ya da Tatvan’a gelen mültecileri alarak Muş’a bıraktığını aktaran Günbay, “Mülteciler üzerlerinde kokain taşıyormuş. Kardeşim ve işbirliği yaptığı polisler malın varış noktasına kontrollü şekilde ilerlemesini sağlıyordu. Kardeşim kokain taşınması işini sonradan öğrendi. Dik kafalılık yapınca ise öldürüldü. İşbirliği sadece polislerle de değil Bitlis milletvekillerinden birinin iki yeğeni de bu işin içerisinde” iddiasında bulundu.

‘POLİSLER BENİ ÖLDÜRECEK’

Kardeşinin öldürülmeden önce Ahlat AKP ilçe teşkilatında çalışan yakın bir arkadaşına giderek, “65 bin TL param var. Bana bir şey olursa bunu çocuklarıma ilet” dediğini aktaran Günbay, “Kardeşim o arkadaşına polisler ‘beni öldürecek’ demiş. Parasını arkadaşına bırakmak istemiş. Arkadaşı ise ‘ilçede bulunan kuyumcuya bırakalım daha güvenli olur’ deyince söz konusu parayı beraber kuyumcuya bırakmışlar. Öldürülmeden 3-4 gün önce ise kardeşim yana yakıla bir hafıza kartı arıyormuş. Bunlarla ilgili bir veri biriktiriyordu muhtemelen” ifadelerini kullandı.

‘BİZ SENİ KURTARACAĞIZ’

Olay günü kardeşinin Tatvan’dan itibaren 2 sivil polis aracı tarafından takip edildiğini aktaran Günbay, “Kardeşim normalde Muş’a gidecekti. Ancak takip edildiğini anlayınca işbirliği yaptığı polisleri aramış. O polisler ise ‘Ahlat’a gel. Biz seni kurtaracağız’ diyerek onu yönlendirdiler. Ahlat’a gelene kadar kardeşime müdahale edilmiyor. 32 km hızla giden kardeşimin aracına ateş ediyorlar” diye konuştu.

TELEFON KAYIP

Kardeşinin işbirliği yaptığı emniyetteki kişiler ile tuşlu bir telefon ile irtibat kurduğunu aktaran Günbay, “Kardeşimi vuruyorlar. Bir polis araçtan o telefonu alıyor. Bunlar kamera kayıtlarında var. Ancak telefon hiç bulunamadı ve inceleme yapılamadı” dedi.