birgün

26° AÇIK

EĞİTİM 14.11.2019 01:40

‘Akademik başarı’ için Genç Bilaller Ezan Yarışması

Milli Eğitim Bakanlığı, imam hatip lisesi ve ortaokullarında okuyan öğrencilerin, “Akademik başarıları ve özgüvenlerini geliştirmek” için ezan okuma yarışması düzenleme kararı aldı

‘Akademik başarı’ için  Genç Bilaller Ezan Yarışması

Mustafa Mert Bildircin

Milli Eğitim Bakanlığı, Anadolu imam hatip liselerinde ve imam hatip ortaokullarında, “Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması” düzenleme kararı aldı. Türkiye genelindeki tüm imam hatip öğrencilerinin katılabileceği yarışma için 10 kent, “Yarışma Merkezi” olarak belirlendi.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün mesleki yarışmaları kapsamında ilki 2015 yılında düzenlenen, “Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması” için bu yıl da seferberlik ilan edildi. Türkiye genelindeki tüm imam hatip liseleri ve imam hatip ortaokulları, “Yarışmaya gerekli hassasiyetin gösterilmesi” konusunda uyarıldı. Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, yarışmanın öğrencilerin akademik gelişimlerine katkı sağlayacağını savundu.

GENÇ MUHAFIZLAR

İsmi, ezanı ilk okuyan kişi olan Bilal Habeşi’den esinlenerek belirlenen yarışma için okullara bilgilendirme yazısı gönderildi. Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz imzalı yazıda, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde gerçekleştirilecek mesleki yarışmalar çerçevesinde ezan okuma yarışmasının yanı sıra, “Genç Sadâ Kuran-ı Kerim’i Güzel Okuma, Genç Muhafızlar Hafızlık” ve “Genç Hatipler Minberde” isimli yarışmaların da düzenleneceği ifade edildi.

KÜLTÜREL GELİŞİME KATKI

2019-2020 eğitim öğretim yılı boyunca düzenlenmesi öngörülen yarışmalar için bir de uygulama kılavuzu hazırlandı. Öğrencilerin, “Sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak” amacıyla düzenlenecek yarışmalar için kurullar oluşturuldu. Yarışma kapsamında gerçekleştirilecek bölge ve Türkiye finallerini koordine etmekle görevlendirilen kurullarda, milli eğitim müdür yardımcıları ve okul müdürlerinin yer alacağı bildirildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız