birgün

25° AZ BULUTLU

GÜNCEL 26.12.2019 10:22

Akademisyen Atilla Girgin hakkında inceleme başlatıldı

Kadın öğrencileri sözlü taciz edip, şiddete maruz bıraktığı iddia edilen Girgin hakkında inceleme başlatıldı

Akademisyen Atilla Girgin hakkında inceleme başlatıldı

Prof. Dr. Atilla Girgin, İstanbul Üniversitesi'nde kadın öğrencileri sözlü taciz edip, şiddete maruz bıraktığı iddia edildi. Konuya ilişkin açıklama yapan üniversite yönetimi, Girgin hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde (İÜ) bir kadın öğrenci, İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi TV Haberciliği ve Programcılığı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Girgin tarafından sözlü tacize maruz bırakıldığını açıkladı.

Sebahat Ok isimli kadın öğrenci Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarda, Girgin'in kendisi ve bir kadın arkadaşını şiddete maruz bıraktığını da söyledi.

Girgin'in İÜ'ye jürilik yapmak için geldiğini belirten Ok, "Atilla Girgin denen o şahıs dün bizi taciz etmekle kalmadı, üzerimize yürüyüp şiddete kalkıştı. Bir akademisyenin gözü önünde, eski bir akademisyen tarafından 'O… mı geldiniz buraya' sorusuna maruz kaldık" dedi.

Kadın öğrenci, bu olanlar esnasında orada bulunan bir akademisyenin ise Girgin'e hiçbir müdahalede bulunmadığını vurguladı. Ok'un paylaşımlarının ardından kadın hakları örgütleri de sosyal medya üzerinden Girgin'in cezalandırılması için çağrı yaptı.

İÜ İletişim Fakültesi Dekanlığı da tepkiler üzerine dün bir açıklama yaparak, şiddet ve sözlü taciz vakasına ilişkin inceleme başlatıldığı duyurdu.

Üniversitenin açıklaması şu şekilde:

Fakültemizde, 24 Aralık 2019 Salı günü gerçekleştirilen bir Doktora Jürisinde, üye olarak yer alan ve halen bir vakıf üniversitesinde profesör ünvanıyla görev yapmakta olan bir öğretim üyesinin, jüri sonrası Fakültemizden ayrılmadan hemen önce koridorda karşılaştığı iki kadın öğrencimize yönelik hakareti ile ilgili derhal inceleme başlatılmıştır.

Üniversitemizin ve Fakültemizin, öğrenci odaklı anlayışı ve bilim etiğine tam bağlılık yönündeki değerleri çerçevesinde, yaşanan bu durumun tasvip edilmesi mümkün değildir. Dekanlığımız, konuyla ile ilgili tüm süreçlerin takipçisi olacaktır.

Öğrencilerimize ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız