birgün

14° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 23.10.2019 22:41

‘Akademisyen’, çalışan annelere desteği eleştirdi: Evde ‘anne’ kalmasın diye mi kadınlara destek veriliyor?

Dumlupınar Üniversitesi Dekanı Halis Aydemir, “Çalışan annelere mali destek” projesini eleştirdi. Aydemir, projeye ilişkin, “Evde ‘anne’ kalmasın diye mi yapılıyor?” dedi.

‘Akademisyen’, çalışan annelere desteği eleştirdi: Evde ‘anne’ kalmasın diye mi kadınlara destek veriliyor?

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

Sosyal medya hesabından, ‘LGBT Sapıklıktır’ etiketi ile paylaşımlar yapan ve ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ projelerini eleştiren Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Halis Aydemir, çalışan annelere yapılacak maddi desteği hedef aldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, ‘Çalışan annelere aylık 650 TL destek’ projesini anlayamadığını ifade eden Aydemir, “Evde anne kalmasın diye mi yapılıyor?” diye sordu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AB) Delegasyonu ortaklığıyla hayata geçirilecek ve 0-60 aylık çocuklarını kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine gönderen çalışan kadınlara aylık 650 TL’lik maddi destek öngören proje resmi olarak duyuruldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, proje ile kadın istihdamının artırılmasının amaçlandığını belirtti. Selçuk, proje kapsamında, çalışan annelere 24 ay boyunca mali yardım yapılacağını bildirdi.

DEKAN RAHATSIZ OLDU

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın AB projeleri çerçevesinde hayata geçirdiği uygulama, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Halis Aydemir’i rahatsız etti. Daha önce, YÖK’ün ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın baskılar üzerine sonlandırdığı Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Projeleri’nden duyduğu rahatsızlığı da açıkça dile getiren Aydemir, çalışan kadınlara yapılacak mali desteğin doğru olmayacağını savundu.

ANLAM VEREMEDİM

Bakanlığın çalışmalarına, “Başından beri anlam veremediğini” söyleyen Aydemir, sosyal medya hesabından Bakan Selçuk’un projeye ilişkin sözlerini paylaşarak, “Gerçekten mi? Evde anne kalmasın diye mi yapılıyor? Yoksa mantıklı bir açıklaması var mı? Aile Bakanlığı’nın politikalarına başından beri hiçbir anlam veremedim” diye yazdı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız