birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 27.11.2017 08:49

Akademisyen Fikret Başkaya serbest bırakıldı

Akademisyen ve yazar Fikret Başkaya gözaltına alındı. Başkaya'nın sabah saatlerinde Ankara Batıkent'teki evine gelen polisler tarafından Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Bir yazısı nedeniyle hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla soruşturma başlatılan Başkaya, Emniyet'teki ifadesinin ardından serbest bırakıldı

Akademisyen Fikret Başkaya serbest bırakıldı

Ankara’da sabah saatlerinde çok sayıda eve polis baskınları düzenlendi. Aralarında Fikret Başkaya ve HDP yöneticilerinin de olduğu bazı isimler gözaltına alındı.Bir yazısı nedeniyle hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla soruşturma başlatılan Başkaya, Emniyet'teki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Polis, akademisyen Fikret Başkaya’nın Batıkent’teki evinde de arama yaptı. Başkaya’nın 1991 yılında yazdığı ‘Paradigmanın İflası’ ve iki kitabıyla birlikte laptopuna, masaüstü bilgisayarına ve cep telefonuna polis tarafından el kondu.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Evrensel'den Cansu Pişkin'in haberine göre, avukat Levent Kanat, Başkaya’nın 8 Kasım 2016 tarihinde kurucusu olduğu Özgür Üniversitenin sitesinde yayınlanan “Asıl terör devlet terörüdür” başlıklı yazısı kapsamında yapılan ihbar sonucunda gözaltına alındığını aktardı.

Başkaya’nın avukatı Levent Kanat, emniyette alınan ifadesinin ardından serbest bırakılan Başkaya’nın sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Evrensel gazetesine konuşan Kanat, “Fikret hocamın Özgür Üniversite sitesinde yayınlanan ‘Asıl terör devlet terörüdür’ başlıklı yazısından yola çıkan bir vatandaş, ‘Devlete hakaret etti’ diye ihbarda bulunmuş. Ankara Savcılığı da soruşturma başlatmış, soruşturma kapsamında ifadesi alındı. Bir yazıdan yola çıkarak ‘Silahlı terör örgütüne üye olduğu’ suçlamasıyla ifadesini aldılar” dedi.

Kanat, şubat 2017’de BİMER üzerinden yapılan ihbara ilişkin TEM’in mart ayında rapor tuttuğunu ve soruşturmanın bu kapsamda başlatıldığını kaydetti. Kanat, Başkaya’yla birlikte gözaltına alınan ‘Paradigmanın İflası’ kitabının da kendilerine iade edildiğini söyledi.

"SAĞLIK DURUMU GÖZ ÖNÜNE ALINMALI"

CHP milletvekili Barış Yarkadaş, Başkaya'nın gözaltına alındığını sosyal medya hesabından duyurdu. Fikret Başkaya’nın evinin basılarak gözaltına alınmasına da tepki gösteren Yarkadaş, şunları söyledi: “Dr. Başkaya’yı davet etseydiniz savcılığa gelirdi. Kendisiyle iki gün önce konuşmuştum. Eve polisin geldiğini söylemişti. Sonra şu oldu: Bir polis Başkaya’nın evine geliyor. Başkaya misafirlikte olduğu İçin komşuya not bırakıyor. Başkaya bunun üzerine avukatını arıyor. Avukat, savcılığa gidip bilgi almaya çalışıyor. Bilgi verilmediği için Başkaya üç gündür evinde bekliyordu. Bu sabah ise gözaltına alındı. Fikret Başkaya, ülkemizin onurlu bir aydınıdır. Tüm hayatı çileyle geçmiş, yazdıkları yüzünden hapis yatmış bir bilim insanıdır. İki yıl önce by pass olan ve çok sayıda ilaç kullanan Başkaya’nın sağlık durumu göz önüne alınmalıdır.”

fikret-baskaya-gozaltina-alindi-391727-1.

AA: SUÇLAMA ÖRGÜTE YARDIM VE YATAKLIK

Öte yandan Anadolu Ajansı (AA) Başkaya'nın da gözaltına alındığı operasyonla ilgili yaptığı haberinde şu ifadeleri kullandı:

"İfadeleri alınmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirilen şüphelilerin örgüte maddi yardım ve yataklık, sosyal medyada örgüt propagandası yapmak suçlarından gözaltına alındıkları öğrenildi."

FİKRET BAŞKAYA

1940 Denizli doğumlu Fikret Başkaya, lise eğitimini İzmir Atatürk Lisesi’nde aldı. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi iktisat ve maliye bölümlerini bitirdi. Paris ve Poitiers üniversitelerinde doktora öğrenimini tamamladı. Yurt dışında bulunduğu süre boyunca; azgelişmişlik, emperyalizm ve kapitalizmden sosyalizme geçiş sorunları üzerine birçok araştırma yaptı.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi iktisat bölümü öğretim üyesi iken Paradigmanın İflası adlı kitabından ötürü Terörle Mücadele Yasası’na muhalefetten 20 ay hapis cezasına çarptırıldı. Haymana Kapalı Cezaevi’nde yattı. 2004’te, 1994 yılında Gündem gazetesinde yayımlanan ve hiçbir adli işleme konu olmayan makalelerine “Akıntıya Karşı Yazılar” adlı kitabında yer veren Doç. Dr. Fikret Başkaya’nın, “devletin manevi şahsiyetine hakaret ettiği” gerekçesiyle 3 yıl hapsi istendi. Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Başkaya’nın ‘eleştiri sınırları içinde kaldığı’na hükmedilerek hakkında beraat kararı verildi (2005). 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başkaya’nın ‘Paradigmanın İflası’ adlı kitabına sesli kitap projesinde yer verdi.

Başkaya, 2007’den bu yana kurucusu olduğu Özgür Üniversite’de ders veriyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol