birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 01.02.2021 12:42

Akademisyenler mücadeleyi bırakmıyor: Bulu’ya sırt dönenlerin sayısı arttı!

Boğaziçi Üniversitesi'nde rektör Bulu'ya yönelik eylemlerr devam ediyor. Hafta sonu iki öğrencinin tutuklanmasının ardından yapılan ilk eylemin önceki günlere oranla daha kalabalık olduğu görüldü.

Akademisyenler mücadeleyi bırakmıyor: Bulu’ya sırt dönenlerin sayısı arttı!

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör atanmasını protesto etmeyi sürdürüyor. Her gün Rektörlük binası önünde bir araya gelen akademisyenler bir kez daha Bulu’ya sırt döndü.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP'li Prof. Dr. Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi'nin rektörlüğüne atamasına karşı başlayan protesto eylemleri devam ediyor.

Öğrencilerin sürdürdüğü eylemlerin yanı sıra, Güney Kampüs'te Rektörlük binası önünde bir araya gelen akademisyenler de Bulu’ya karşı başlattıkları sırt dönme eylemini sürdürüyor.

Bugün yine Rektörlük önünde toplanan akademisyenlerin sayısının diğer günlere oranla daha kalabalık olduğu görüldü. Rektörlük binasına sırtlarını dönen akademisyenler, alkışlarıyla Bulu'yu protesto etti.

Sırt dönme protestosunun ardından öğrenci ve akademisyenler kampüste bir araya gelerek bir forum gerçekleştirdi.

akademisyenler-mucadeleyi-birakmiyor-bulu-ya-sirt-donenlerin-sayisi-artti-836391-1.

BOĞAZİÇİ EYLEMLERİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 yılında AKP'den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi'ne kararname ile rektör olarak atadı.

Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanması, öğrenciler ve akademisyenlerin sert tepkisine neden oldu. Yapılan atamanın kabul edilemez olduğunu ve Bulu’nun kayyum olduğunu söyleyen öğrenciler, 4 Ocak Pazartesi Boğaziçi Üniversitesi'nde eylem düzenledi. Polis, burada öğrencilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti. Üniversite kapısına kelepçe vuruldu. Polis müdahalesinin tepki çektiği eylemlerin ardından birçok öğrenci de gözaltına alındı. Öğrencilerin serbest bırakılmasının ardından devam eden eylemler 2 Ocak’tan bu yana devam ediyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol