birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

Akademisyenlere çağ dışı soruşturma: Twitter hesabın var mı?

GÜNCEL 30.06.2015 16:22
Akademisyenlere çağ dışı soruşturma: Twitter hesabın var mı?
Abone Ol google-news

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, Ankara Emniyeti ve Ankara Valiliği’nin talebiyle haklarında soruşturma başlattığı altı asistan ifade verdi. Akademisyenlerin sosyal medya hesaplarını izleyen valilik Özgecan Aslan cinayetine ilişkin tweet’leri dahi soruşturmaya ekletti. Akademisyenlere "twitter hesabınız var mı" sorusu yöneltildi.

Asistanlara Ankara Valiliği’nin talebiyle, ‘Cumhurbaşkanlığı makamına hakaret, devletin düzenini, siyasi, hukuki düzenini değiştirmek, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünülüğünü bozmak amacıyla hareket eden yasadışı terör örgütlerinin eylemlerini meşru göstermek, teşvik etmek ve övmek’ suçlamalarıyla disiplin soruşturması başlatılmıştı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Akademik Kurulu da bir açıklama yayınlayarak soruşturmanın iptal edilmesini istedi.

"TWİTTER HESABINIZ AKTİF Mİ?"

Asistanlara ifade sırasında ilginç sorular yöneltildi. "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin başı olup, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Türk Milletinin birliğini temsil eden Cumhurbaşkanlığı makamı ile ilgili olarak yazılar yazdınız mı" gibi sorularla muhatap olan akademisyenler, sorgu öncesi CHP milletvekili Şenal Sarıhan ve HDP milletvekili Mithat Sancar'ın da katılımıyla bir eylem düzenledi.

Soruşturma kapsamında akademisyenlere yöneltilen sorular şöyle:

akademisyenlere-cag-disi-sorusturma-twitter-hesabin-var-mi-54651-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol