birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 13.04.2021 18:09

Akar'dan Rusya-Ukrayna gerginliğine: Bir an önce bitmesinden yanayız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya ile Ukrayna arasında tırmanan gerginliği değerlendirerek Ukrayna'nın Türkiye için stratejik müttefik olduğunu söyledi.

Akar'dan Rusya-Ukrayna gerginliğine: Bir an önce bitmesinden yanayız

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları ile Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu’nun da katılımıyla video telekonferans toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, yurt içi ve dışındaki birlik komutanlarının yanı sıra ordu ve kuvvet komutanları devam eden faaliyetler ve sahadaki son duruma ilişkin bilgi verdi.

TSK'de Covid-19'la mücadele kapsamında aşılamanın devam ettiğini belirten Akar, tüm personel aşılanana kadar da bunun süreceğini söyledi.

"UKRAYNA STRATEJİK MÜTTEFİĞİMİZ"

Ukrayna'daki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini belirten Akar, Ukrayna'nın Türkiye'nin stratejik müttefiki olduğunu söyledi. Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onların geleceği ile yakından ilgileniyoruz. Onların güvenliği, barış içinde yaşaması, toprak bütünlüğü konusunda devlet olarak beyanlarımızı yaptık. Kırım'ın işgalini tanımadığımızı söyledik. Oradaki Kırım Tatarlarının mevcudiyeti ile geleceği ile yakından ilgilendiğimizi söyledik. Biz, her zaman söylediğimiz gibi uluslararası hukuk çerçevesinde toprak bütünlüğüne saygılı bir şekilde, barışçıl yollarla Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğin bir an önce bitmesinden yanayız. Bunun için de biz Türkiye olarak iki tarafa da görüşmelerin konuşmaların yapılıp diyaloğun sağlanıp bu işin bir an önce barışçıl yöntemlerle çözülmesi konusunda her türlü desteği sağlıyoruz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol