birgün

12° AZ BULUTLU

GÜNCEL 13.12.2019 16:53

Akar, Özel’e dava açmıştı: 221 emekli subay, Akar aleyhine tanıklık yapacak

“Sen silah arkadaşlarının bedduasını almış bir adamsın” sözleri ardından CHP’li Özgür Özel’e tazminat davası açan Hulusi Akar’ın aleyhine tanıklık yapmak için 221 emekli subay başvuruda bulundu

Akar, Özel’e dava açmıştı: 221 emekli subay, Akar aleyhine tanıklık yapacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel aleyhine açtığı 500 bin liralık tazminat davasında, 221 emekli subay, “Akar aleyhinde tanıklık” yapmak için başvuruda bulundu. Tanıklık yapmak isteyenler arasında emekli general ve amiraller Ahmet Yavuz, Can Erenoğlu, Ali Sadi Ünsal, Fikret Güneş ve Kadir Sağdıç ile Ali Türkşen, eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok ve eski teğmen CHP Milletvekili Mehmet Ali Çelebi de bulunuyor.

Sözcü’den Başak Kaya’nın haberine göre, 17 Ocak 2020’de devam edilecek olan dava ile ilgili konuşan CHP’li Özgür Özel, kendi lehine tanıklık yapmak üzere Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk gibi kumpas davalarında mağdur olmuş 221 emekli, subayın başvuruda bulunduğunu açıkladı ve şunları söyledi:

“Lehime tanıklık yapmak isteyenlerin sayısı çok olduğu için mahkemenin seçeceği belli sayıda kişinin dinlenmesini talep ettik. ‘Kura çekilebilir’ dedik. Ancak usulen kabul edilmedi. Bunun üzerine biz 21 emekli subaydan oluşan bir liste verdik. Karşı tarafın avukatları ise Akar’ın bu kişilerle husumeti olduğu gerekçesiyle talebimize itiraz etti. Akar’ın avukatlarının ‘tanıklarla husumet var’ savunması benim açımdan davayı bitirmiştir. Zaten ben de bunu söylüyorum. Akar, kendisini ‘Ben arkadaşlarımı yalnız bırakmadım’ diye savunuyor ama o arkadaşlarının mahkemede dinlenmesini istemiyor. 49 yıllık askerlik hayatı sonrası 250 bin lira emekli ikramiyesi alan Hulusi Akar benden 500 bin lira istiyor ama tanıkların dinlenmesini de istemiyor.”

NE OLMUŞTU?

TBMM’deki 2019 Bütçesi görüşmeleri sırasında Özgür Özel, Hulusi Akar’ın arkadaşlarının cezaevindeyken, “Bizi bir kez bile ziyarete gelmedi” diye sitem ettiğini söylemişti. Özel, buna rağmen Akar’ın, Mustafa Kemal Atatürk’e “firavun” diyen Nuri Pakdil’i ve “TSK’ye hakareti alışkanlık haline getiren” Akit gazetesi yazarı Mehtap Yılmaz’ı ziyaret ettiğini söyledi. Özel ayrıca, “Senin silah arkadaşların sana haklarını helal etmeyerek öldüler, sen silah arkadaşlarının bedduasını alan bir adamsın” sözlerini sarf etmişti.

Özel’e yanıt veren Hulusi Akar, Hasdal’daki arkadaşlarını ziyaret etmediği eleştirilerine, “Arkadaşlarını ziyaret etmeyen alçaktır. Hasdal’dan çıkmadım ben” demişti.

Akar, Nuri Pakdil ziyareti için de “Ben teröriste gitmedim, hırsıza gitmedim, uğursuza gitmedim. Gittiğimiz yer hasta ziyareti niteliğinde, cumhurbaşkanımızın ödül verdiği sanat ve edebiyat adamı” ifadelerinde bulunmuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız