birgün

16° AÇIK

Akaryakıt zamları toplu ulaşım kullanımını artırdı

BİRGÜN EGE 08.04.2022 12:26
Akaryakıt zamları toplu ulaşım kullanımını artırdı
Abone Ol google-news

BirGün/Ege

Akaryakıta gelen zamların ardından İzmir’de toplu ulaşım kullanım oranı pandemi öncesi döneme ulaştı. Kentte tüm toplu ulaşım araçlarına yapılan binişlerin ortalaması, pandemi öncesini yakaladı, günlük 1 milyon 900 binlere dayandı. Mart 2020’den itibaren Türkiye’yi de etkisi altına alan Covid-19 salgınının, hayatın her alanında olduğu gibi toplu ulaşımda da ciddi olumsuz etkileri yaşanmıştı. Pandemi öncesi, tüm toplu ulaşım araçlarına günlük ortalama 1 milyon 900 bin biniş yapılırken, bu rakam, 2020 yılının ikinci çeyreğinden itibaren yüzde 90’ları bulan oranda düşüşle 200 binlere kadar gerilemişti.

Öte yandan İzmir’de ulaşıma yine zam yapıldı. Aylık zam oranı Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı üretici fiyat endeksi (ÜFE) oranına sabitlenen ESHOT’ta yeni fiyatlar açıklandı. ESHOT fiyatlarına da tekrardan yüzde 9,9 oranında zam geldi. Buna göre 6 lira 50 kuruş olan tam biniş ücreti mayıs ayından itibaren 7 lira 09 kuruşa yükselecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun