birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

Akbelen’de ormanları için nöbet tutan köylülere jandarma engeli

Muğla Milas’taki yangın sürerken Akbelen Ormanı’nda “yangın önleme” bahanesiyle tam 100 ağaç kesildi. Şimdide jandarma nöbet tutan köylülere, alanın ‘afet bölgesi’ ilan edildiği ve alandan acil çıkmalarını söyledi. Köylüler alandan çıkmayacaklarını ve ormanlarını koruyacaklarını belirttiler

YEŞİL BİRGÜN 09.08.2021 14:18
Akbelen’de ormanları için nöbet tutan köylülere jandarma engeli
Abone Ol google-news

AYCAN KARADAĞ

Muğla’da yangınlar devam ederken Milas’a bağlı İkizköy Mahallesi’ndeki Akbelen Ormanı’nda, 740 dönümlük alandaki çam ağaçlarının Yeniköy termik santraline kömür sağlamak için kesilmek istenmesine karşı köylüler yaklaşık 25 gündür çadırda nöbet tutuyor.

İlçede Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji” isimli firma tarafından Işıkdere bölgesinde bölgesine gönderilen kesim işçileri, dün yaklaşık 100 ağacı kesti. İkizköylüler, şirketin araçlarının geçişini engellemek ve kesimi durdurmak için oturma eylemi gerçekleştirdi.

akbelen-de-ormanlari-icin-nobet-tutan-koylulere-jandarma-engeli-908196-1.

Yaşanan gelişmelerin ardından jandarmanın bugün köylülerin nöbet tuttuğu alana gelerek bölgenin ‘afet bölgesi’ ilan edildiğini ve alandan acil çıkmaları gerektiğini söylediği kaydedildi. Köylüler ise alandan çıkmayacaklarını ve ormanlarını koruyacaklarını söylediler.

BirGün’e konuşan köylülerden Necla Işık, “Burada kesim yapılamayacağını söylüyorlar ama yazılı bir açıklama bekliyoruz. Dün 100 ağacımızı bir anda kestiler. Yangını önlemek amacıyla kestiklerini söylediler. Yangın buraya uzak. Burada katliam yapmaya çalışıyorlar. Dün biz engel olmasak tüm alanı kesebilirlerdi. Buna izin vermeyeceğiz. Neden şimdi afet bölgesi ilan ettiler. Daha önce neden etmediler de şimdi ediyorlar. Biz mücadeleye devam edeceğiz. Ormanımızı bırakamayacağız” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol