birgün

4° HAFİF YAĞMUR

Akbelen Ormanı için direnenlerin davası yine ertelendi: Mücadelemiz sürecek

Akbelen Ormanı’nda ağaç keserek maden sahasını genişletme çalışmasını engellemek için direnen İkizköylü yurttaşlara açılan davanın dördüncü duruşması görüldü. 2 Şubat tarihine ertelenen duruşmada yurttaşlar, doğalarını korumak için mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

ÇEVRE 21.11.2022 16:52
Akbelen Ormanı için direnenlerin davası yine ertelendi: Mücadelemiz sürecek
Abone Ol google-news

Nevzat Çağlar TÜFEKÇİ

Muğla Milas’ta termik santral tehdidi altında bulunan Akbelen Ormanı’nı korumak için verilen mücadele sürüyor.

Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’nin izinsiz Akbelen Ormanı’nda ağaç keserek maden sahasını genişletmek istemesine karşı direnen iki kadına, jandarmaya mukavemet ettikleri gerekçesi ile açılan davanın dördüncü duruşması, Milas 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Önceki duruşmada yurttaşların avukatları, reddi hâkim talebinde bulunmuştu. Duruşmada, reddi hâkim talebi kararının Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nden gelmemesi gerekçe gösterilerek bir sonraki duruşma 2 Şubat 2023 tarihine ertelendi.

Duruşmaya; siyasi parti temsilcileri, yaşam savunuları ve İkizköy Mahallesi yurttaşları destek verdi. Duruşma sonrası açıklama yapan İkizköy Çevre Komitesi ve KARDOK Derneği başkanı Necla Işık, “Akbelen Ormanı davası aslında bir bütün. Bu da onun bir parçası. Ormanımız, ağacımız, suyumuz kesilmesin, havamız gitmesin diye çıkmış olduğumuz nöbetimizde, 8 Ağustos’ta yangınlarla birlikte şirket, Akbelen Ormanına girdi ve 100’ün üzerinde ağaç kesti. O anda müdahale ettik. Ormanı savunanlar, yaşamı savunanlar, bugün burada yargılanıyor. Benim isyanım buna… Şirketin elemanları bize saldırdı. Onlar dışarıda ama bizim mağdur olan arkadaşlarınız burada yargılanıyor. Bu hak mı, hukuk mu, adalet mi? O ağaçları kesenler burada yok ama o ağaçları koruyanlar, nöbet tutan arkadaşlarımız, köylülerimiz burada yargılanıyor. Benim isyanım bu haksızlığa, benim feryadım bu adaletsizliğe. Bizi bu tür baskılarla yıldıramayacaklar. Doğamızı korumak için mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.

İkizköy Çevre Komitesi avukatlarından Arif Ali Çangı ise, “Baştan beri yargılamanın adil olması için çabalıyoruz. Bu nedenle duruşmanın birisinde gerek hâkimin gerekse savcının tavrı yüzünden reddi hakim talebinde bulunduk. Mutlaka ve mutlaka bu olaydan dolayı arkadaşlarımızı beraat ettireceğiz. Onlar için adaleti sağlayacağız. Onlara saldıran, onları yaralayanların da yargılanmasını sağlayacağız. Akbelen için adalet, zeytin için adalet, herkes için adalet” dedi.

AKBELEN ORMANINI VERMEYECEĞİZ

Yine İkizköy Çevre Komitesi gönüllü avukatlarından İsmail Hakkı Atal da şunları söyledi: “Yasalar ve yönetmelikler bizden yana. Akbelen’den yana. Anayasa da kanun da bizden yana. Akbelen Ormanının içerisindeki 200 dönüm zeytinliğe beşli çeteden Lİmak’ın termik santrali, madene 3 kilometreden daha fazla yaklaşamaz. Bu kanunla yasaklanmıştır. Mücadelemiz sürecek. Akbelen Ormanını vermeyeceğiz.”

MAHKEME, ŞİRKETİN İTİRAZINI REDDETTİ

Öte yandan ormanda ağaç keserek maden sahasını genişletmek isteyen şirkete ise Temmuz ayında İzmir Bölge İdare Mahkemesi tarafından onay çıkmadı. İkizköylü yurttaşların açtığı maden izni iptal davasında, Muğla 1. İdare Mahkemesi ormanın madene tahsis izninin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Bunun üzerine kömür madenini genişletmek isteyen ancak Akbelen Ormanı’na giremeyen YK Enerji, yürütmenin durdurulması kararının kaldırılması için İzmir Bölge İdaresi Mahkemesi’ne başvurdu. Şirketin mahkemeye başvuru dilekçesinde yazdığı ‘Akbelen Ormanı’ndaki kızılçam ağaçlarının ömrünü doldurduğu’ ifadesi dikkat çekti. Mahkeme ise yürütmenin durdurulması kararının kaldırılması talebinin kesin olarak oy birliği ile reddine karar verdi.

Ayrıca davada keşif ve bilirkişi incelemesi ise 8 Ağustos'ta üçüncü kez tekrarlandı. Raporun ise önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol