birgün

25° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 18.06.2021 11:12

Akbük’de yıkım çalışmalarına devam

Akbük’de yıkım çalışmalarına devam

BirGün EGE

Muğla’nın Menteşe ilçesinde mavi yolculuğun önemli destinasyonlarından birisi olan ve sahip olduğu doğal güzellikleriyle Özel Çevre Koruma sınırları içinde yer alan Akbük’te kaçak yapılaşmaya yönelik yıkım çalışmaları devam ediyor. 1. Etabı 2021 yılı Nisan ayında başlayan planlı yıkım çalışmaların 2. etabına da başlandı. Menteşe ilçesi Sarnıç Mahallesi Akbük koyunda 19, Kıran Mahallesi Turnalı mevkiinde 6, Kuyucak Mahallesi'nde ise 9 imara aykırı yapının tüm idari ve hukuki süreçleri tamamlanmış olup, yıkım çalışmaları Menteşe İlçe Jandarma Komutanlığı ve Muğla İl Jandarma Komutanlığı Komando Taburu ekiplerinin güvenlik önlemi altında, Menteşe Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yerine getiriliyor.

İmar Barışı süresinin son günü olan 31 Aralık 2019 tarihinden sonra yapıldığı tespit edilen konut ve işyerleri için yıkım kararı çıkarılmasının ardından Akbük koyunda 2021 yılı Nisan ayı içinde 32 imara aykırı yapıdan 16’sının yıkımı gerçekleştirilmiş, 9 yapı sahibi yürütmeyi durdurma kararı aldırmıştı. 4 yapı mülk sahipleri tarafından kendi imkânlarıyla yıkılırken, 2’sinin mahkeme süreci devam ediyordu. Bir yapının ise orman arazisi içinde olması nedeniyle yıkım için Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’ne yazı yazılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol