birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 10.07.2021 14:43

Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı ranta açılıyor: En az 60 bin metrekarelik kısmına villa projesi inşa edilecek

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alan Kuzey Ege'nin önemli sulak alanlarından olan Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’nın ez 60 bin metrekarelik kısmı yarın düzenlenecek temel atma töreniyle ranta açılacak. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden yapılan açıklamada, alana villa projesi inşa edileceği belirtilirken “Sulak alanlardan arsa, bina almayın” diye de çağrı yapıldı.

Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı ranta açılıyor: En az 60 bin metrekarelik kısmına villa projesi inşa edilecek

Haber Merkezi

Balıkesir’in Edremit ilçesinde yer alan Kuzey Ege'nin önemli sulak alanlarından olan Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı da talan edilecek. Bir yılı aşkın süredir AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi (BBB) tarafından moloz ve atıklar ile doldurulan Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’nın şimdi de en az 60 bin metrekarelik kısmına bir gayrimenkul şirketi tarafından villa projesi inşa edilecek.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden alınan bilgiye göre, yüzlerce canlı türüne ev sahipliği yapan Kuzey Ege bölgesinin son sulak alan ekosistemlerinden biri olan Akçay Sulak Alanı’nda, villa projesini inşa edecek olan gayrimenkul şirketi tarafından yarın saat 16.00’da temel atma töreni gerçekleştirilecek.

BURADAN ARSA, BİNA ALMAYIN ÇAĞRISI

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden yapılan açıklamada, “Sulak alanlardan arsa, bina almayın. Kendi canınızla ve başka canlıların canıyla oynamayın” çağrısı yapılarak şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu proje ile ilgili parsellerin bulunduğu alan Türkiye'nin taraf olduğu RAMSAR Sözleşmesi, Çevre Kanunu, Kara Avcılığı Kanunu ve Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’ne göre ‘sulak alan’ özelliklerini taşımakta ve Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Sulak Alan Sulak Alan Envanter Sistemi SAYBİS’te de kayıtlı olan ve ekte haritası yer alan 148 hektar büyüklüğündeki ‘Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’ sınırları içerisinde yer almaktadır.

DEV ARAZİ İMARA AÇILIYOR

Akçay Sazlığı ve Sulak Alanı’nın önemli bir kısmı Sulak Alan Yönetmeliğine ve Ramsar Sözleşmesine aykırı bir şekilde 2017 yılında yapılan çevre düzeni plan değişikliği ile Edremit Tarıma Dayalı İhtisas Sera (Süs Bitkileri ve Çiçekçilik) Organize Sanayi Bölgesine tahsis edilmiş ve bir kısmı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Rezerv Konut Alanı amacıyla Hazineden alınmışken şimdi de miktarı tam olarak bilinmemekle birlikte en az 60 bin metrekarelik bir kısmı daha imara açılmaktadır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol