birgün

4° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 31.10.2019 12:16

Akdeniz'de sığınmacıları kurtaran yardım gemisi güvenli liman bekliyor

Akdeniz'de sığınmacıları kurtaran yardım gemisi güvenli liman bekliyor

Akdeniz'de sığınmacı arama-kurtarma faaliyetlerine katılan sivil toplum kuruluşu (STK) gemilerinin, kurtardıkları sığınmacılarla güvenli liman için denizdeki bekleyişi devam ediyor.

Alman STK Sea Eye'dan yapılan açıklamada, "Alan Kurdi gemisi tarafından kurtarılan 90 kişi için halen güvenli bir liman yok" ifadesi kullanıldı.

İtalya’ya ait Linosa Adası'nın 20 mil kuzeyindeki uluslararası sularda bekleyen geminin, İtalya’ya yaptığı güvenli liman talebine halen bir yanıt alamadığı belirtildi.

İspanyol STK Open Arms’a ait kurtarma gemisinin de aynı koşullarda olduğu ve 15 sığınmacıyla güvenli liman gösterilmesi için denizdeki bekleyişini sürdürdüğü kaydedildi.

Fransız STK'ları, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) ve SOS Akdeniz'e ait Ocean Viking gemisi ise kurtardığı 104 sığınmacıyla denizde 12 günlük bekleyişin ardından dün güvenli liman çağrısına yanıt alarak, bu sabah Pozzallo Limanı'na yanaşmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız