birgün

21° PARÇALI BULUTLU

Akdeniz’deki depremin ardından gözler nükleer santrale çevrildi: "Olası faciadan dönün!"

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Uğur Tulay, "Akkuyu'ya 85 kilometre uzaklıkta 6.4 şiddetindeki deprem Akkuyu'ya doğru gelen büyük depremin habercisi. Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) halk sağlığı ve milli güvenlik sorunudur" dedi.

GÜNCEL 11.01.2022 15:49
Akdeniz’deki depremin ardından gözler nükleer santrale çevrildi: "Olası faciadan dönün!"
Abone Ol google-news

Abidin YAĞMUR

Kıbrıs açıklarında meydana gelen 6.4 şiddetindeki deprem Mersin ve Antalya’da da hissedildi. Depremin ardından, Gülnar’da yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) güvenli olup olmadığı sorusu bir kez daha gündeme geldi.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Uğur Tulay, konuyla ilgili açıklamasında, "Yetkililere sesleniyoruz. Akkuyu’da yapımı süren nükleer santral inşaatını derhal durdurun. Çünkü, Akkuyu yakınlarında sizin asla olmaz dediğiniz depremlerin bir tanesi daha, üstelik bu kez çok daha şiddetlisi 11 Ocak 2022 tarihinde sabaha karşı saat 04. 07’de oldu. Bizler deprem ve nükleer santral ilişkisinin ne olduğunu bundan 10 yıl önce Fukuşima’da meydana gelen depremden dolayı biliyoruz ve aynı acıları yaşamak istemiyoruz" dedi.

Merkezi Akdeniz olan depremin, Akkuyu’da nasıl bir hezayana sebep olduğunun bilinmediğini ifade eden Tulay, "Çünkü bu saate kadar Akkuyu NGS işleticisi ROSATOM un internet sayfasından 31 Aralık yılbaşı kutlaması haberi dışında deprem ile ilgili herhangi bir haber görülmemektedir. Dileriz ki, 11 bin işçinin çalıştığı yerde, bir işçinin bile burnu kanamasın, bölge halkı zarar görmüş olmasın" dedi.

Tulay açıklamasında şunları kaydetti:

“Bizler yaşam haklarımızı savunmak adına ve tarihsel sorumluluğumuz gereği bir kez daha hatırlatmayı görev biliyoruz: Akkuyu’da nükleer santral yaptığınız yer, sadece Mersin içindeki fay hattı değil, Mersin’in çevresindeki, Doğu Anadolu fay hattı ya da Ecemiş’in uzantısı olan Orta Anadolu fay hattı, güneyde Arabistan’dan başlayan 1000 km’lik bir fay hattı kuşağının etkisi altındadır. Doğal olarak bu bölgede bundan sonra da yaşanması muhtemel depremler kıyı şeridinden kaynaklı yıkıcı bir etkiye sahip olabilir.

Bizler her deprem oluşunda, aklımıza 'ya Akkuyu’da santral çalışıyor olsaydı ya radyasyon yayılımı olsaydı ya çocuklarımız zarar görseydi' diye kaygılanmak istemiyor, etkileri gelecek nesillere de yansıyacak bu riske girmeyi akılcı bulmuyoruz.

Sonuçta bölgenin deprem kuşağı içinde yer aldığını her defasında dile getirmiş, biz nükleer santral karşıtlarının bir kez daha haklı olduğu ortaya çıkmıştır. Akkuyu NGS yerinin deprem bölgesi olmadığını iddia edenlerin gözüne girmesi için, 6.4 şiddetindeki deprem 132 km’lik mesafede Ecemiş fay hattını işaret ediyor. Siz yetkililere sesleniyoruz, olası faciadan dönün! Akkuyu’da NGS Yaptığınız yer deprem bölgesidir.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun