birgün

19° AÇIK

ÇEVRE 16.09.2019 20:29

Akdeniz foklarının evleri yok oluyor

Akdeniz foklarının evleri yok oluyor

AYCAN KARADAĞ

İzmir’in Karaburun ilçesinde yaralı yavru Akdeniz foku kıyıya vurdu. 3 gündür kıyıda olan yavru fok, Karaburun Yerel Fok Komitesi üyeleri tarafından gözlem altında tutuluyordu. Tüm uyarılara rağmen vatandaşların aşırı ilgisi sebebiyle sıklıkla yer değiştiren fokun, dinlenemediği için öldüğü öne sürüldü.

BALIK ÇİFTLİKLERİ DOĞAL HAYATI ETKİLİYOR

Konu hakkında BirGün’e açıklamalarda bulunan HAYTAP Basın Sözcüsü Şule Baylan, “Yavru Akdeniz foku bugün öldü. Akdeniz fokunun tüm yaşam alanları tahrip edildi. Karaburun’da Küçükbahçe bölgesinde bulunan balık çiftlikleri, doğal deniz hayatını da etkiliyor. Biz onlara aslında balık çiftliği demiyoruz. Onlar deniz mezbahası. İnsan olarak egemenlikten vazgeçemediğimiz için deniz canlılarına yaşam hakkı bırakmıyoruz. Fokun nasıl bir duruma uğradığını bilemiyoruz. Deniz altında bile fokların yaşam alanları foklara kapatılmış durumda bu deniz mezbahaları yüzünden. Sadece foklara değil tüm deniz canlılarına yapılmış bir hainliktir. Akdeniz Foku’nun etrafını korumaya almıştık. İnsanlar maalesef ki fotoğraf çekme hastası olmuşlar ki hayvana rahatsızlık verdiler ve fok öldü” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız