Sınır Tanımayan Doktorlar, Twitter'dan yaptığı açıklamada Akdeniz'in geçmeye çalışan 99 göçmenin kurtarıldığı teknenin iç kısmında 10 göçmenin cansız bedeninin bulunduğunu duyurdu.

Akdeniz'i geçmeye çalışan göçmen teknesinde 10 kişinin cansız bedeni bulundu

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Akdeniz'i geçmeye çalışan göçmenlerle dolu bir teknede 10 kişinin cansız bedeninin bulunduğunu bildirdi.

MSF'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Akdeniz'in orta kesimindeki göç hareketliliği ve göçmenlerden gelen yardım çağrılarını sosyal medyadan duyuran 'Alarm Phone' isimli sivil oluşumun dün yaptığı çağrı üzerine, Libya'nın 30 mil açığında bir tekneye kurtarma müdahalesi yapıldığı belirtildi.

'Geo Barents' isimli arama-kurtarma gemisinin operasyonu sonucu tekneden 99 kişinin kurtarıldığı, bu sırada çok kalabalık olan teknenin iç kısımlarında 10 göçmenin cansız bedeninin bulunduğu kaydedildi.

MSF’nin paylaşımında, "10 önlenebilir ölüm. Aynı, yıl başından beri Akdeniz’i geçmeye çalışırken can veren diğer 1225 insan gibi. 13 saat denizde sürüklendikten sonra boğularak hayatını kaybeden 10 insan daha. Akdeniz’in orta kesimi ölümcül bir rota. 2021’de bu nasıl kabul edilebilir?" ifadelerine yer verildi.