birgün

5° KAPALI

"Akdeniz’in Geleceği için İklim Çalıştayı" Muratpaşa’da

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi’nin düzenlendiği Artı 0.5 Akdeniz’in Geleceği İklim Çalıştayı yarın yapılacak. “İklim Krizinde Yaşamaya Dair” başlığında bu yıl ikincisi düzenlenecek çalıştayda pek çok konu ele alınacak.

ÇEVRE 01.12.2022 14:16
"Akdeniz’in Geleceği için İklim Çalıştayı" Muratpaşa’da
Abone Ol google-news

ÇEVRE SERVİSİ

Muratpaşa Belediyesi artan hava sıcaklığı, azalan doğal kaynaklar, yükselen deniz seviyeleri, düzensiz yağışlar, kuraklık, sel ve kasırga gibi afetlerle kendini gösteren iklim krizine dikkat çekmek için geçen yıl başlattığı Artı 0.5 Akdeniz’in Geleceği Çalıştayı’nın ikincisini yarın gerçekleştirecek.

Geçen yıl deniz kirliği ve su politikaları üzerine odaklanan çalıştay, bu yıl “İklim Krizinde Yaşamaya Dair” başlığında düzenlenecek. Çalıştay, Işıklar Caddesi’nin sonundan falezlerden Akdeniz’le buluşan Paşa Kavakları Çağlayanlarının yok oluşunu, 87 yıl sonra aynı yerden çekilmiş fotoğrafla gösteren afişiyle de dikkat çekiyor.

OTURUMLAR

Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecek çalıştayda iki oturum yapılacak. Saat 09.30’da açılış konuşmalarıyla başlayacak programın ilk oturumu “İklim Krizinde Gıda ve Sağlık” başlığını taşıyor. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz “Sağlıklı İklim Reçetesi”, gıda mühendisi ve akademisyen Bülent Şık “İklim Krizi, Çocuklar ve Gıda Güvenliği” ve Dr. İlter Yenidede “İklim Dostu Sürdürülebilir Beslenme” üzerine konuşacak.
“İklim Krizinde Kırılganlık” başlığındaki ikinci oturumda ise ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden Prof. Dr. Anlı Ataöv “Yerel İklim Eylemi: Birlikte Tasarım Ve Pratik Öneriler”, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Doç. Dr. Ceren Uysal Oğuz ve Doç. Dr. Senem Atvur “İklimin Kırılgan Grupları, İklim Adaleti, İklim Demokrasisi Ve Göçler” ve AÜ Gerontoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Özgür Arun ise “İklim Krizinin Yaşlı Hakları Üzerine Etkisi” sunumlarını yapacak.

akdeniz-in-gelecegi-icin-iklim-calistayi-muratpasa-da-1094935-1.

GÜNDEM ÖZEL

Çalıştay, iletişim bilimci ve yazar Ali Haydar Fırat, akademisyen ve yazar Elfin Tataroğlu, BirGün gazetesi Genel Yayın Koordinatörü İbrahim Varlı, CHP PM Üyesi Gökhan Günaydın ve Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın katılacağı ‘Krizde yaşamak’ başlıklı Gündem Özel programıyla sona erecek.

SOSYAL FALİYET DEĞİL YAŞAM MÜCADELESİ

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, çevre çalışmalarının sosyal faaliyet alanı olmaktan çıktığını söyledi. Başkan Uysal, “Çevre faaliyetleri, kendi yaşamımızı savunma, bir meşru müdafaa mecrası haline gelmiştir" dedi. İnsanoğlunun, artık çevre krizinin bizzat içinde yaşadığını dile getiren Başkan Uysal, “İklim krizi sadece ekosistemin zarar görmesinden ibaret değildir. Adaletten uzak sosyo-ekonomik şartlar, gıda ve su kıtlığı, halk sağlığında bozulmalar, mevcut krizleri tetiklemekte ve üzerine yenilerini eklemektedir. Bu nedenle ikinci çalıştayımızda iklim krizinde yaşamaya dair temasını belirledik" diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol