birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 15.11.2018 08:19

Akın Birdal’ın ‘Sarı Zarf’ı

Türkiye’de “insan hakları” denildiğinde akla ilk olarak Akın Birdal’ın adı gelir. Halen İnsan Hakları Derneği (İHD) Onursal Başkanı olan Birdal Türkiye’nin insan haklarına saygılı, çağdaş, demokratik bir ülke olabilmesi için yaşamını feda etmeyi göze almıştır. Onun bu kararlılığını görenler Akın Birdal’ı 12 Mayıs 1998 günü Ankara’da İHD Genel Merkez binasında onun makam odasında öldürdüler de… Şimdi yaşıyor olması tamamen mucizedir.

***

Akın Birdal politik mücadele çizgisine uzaktan bakanlar onu “Kürt” olduğunu zannederler. Uğraş alanı bakımından da hukuk eğitimli kabul edilir. Oysa Akın Bey, 1915’te Osmanlı topraklarına geçici olarak gelip bir daha geriye dönemeyen Kırımlı Habibullah’ın torunudur. Niğdeli Cumhuriyet öğretmeni Gafur Birdal’ın da oğludur. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu peyzaj mimarıdır.

Akın Birdal hayatının bilinmeyen pek çok yanını “Sarı Zarf- Bir Yaşam Öyküsü” adlı otobiyografisine yazdı. Zaten kitap da Kırımlı Habibullah’a Kırım’dan gelen büyük sarı zarf ile başlıyor.

Kitabın ağırlığını insan hakları alanında verilen zorlu mücadeleler oluşturuyor. Bilinmeyen, bilinip de unutulan ama unutulmaması gereken o kadar çok şey var ki, Akın Birdal bunların hepsini olayların en ortasında yer alan birinci tanık olarak anlatıyor. Hem de belgeleriyle birlikte…

12 Mayıs 1998 günü ona düzenlenen suikast sonrasına dönemin başbakanı Mesut Yılmaz en üst düzey “sorumlu” olarak geçmiş olsun yerine iyi oldu yerine geçebilecek şu açıklamayı yapıyor:

“Bir iç hesaplaşma olduğu anlaşılıyor. 1 Mayıs’a gitmişler. PKK ile bağlantılılar. Korktuğumuz gibi değil. Biz başka bir şeyden endişe etmiştik. Ama öyle görünmüyor.”

Aynı Mesut Yılmaz bu sözlerini daha sonra yalayıp yutacaktı. Beni “Emniyet yanılttı” diyecekti.

Olaydan iki gün sonra 14 Mayıs 1998 günü Akın Birdal’ın yoğun bakımda yattığı Sevgi hastanesine gelen iki muhalif siyasetçi tarihe geçecek sözlerle ziyaretçi defterine geçmiş olsun dileklerinin çok ötesinde cümleler kuruyorlar.

“Bugün 14 Mayıs 1998
Türkiye’miz bir kriz dönemini yaşıyor. Korkarım ki faili meçhuller dizisine bir halka daha eklenecek. Akın Bey’e sıkılan kurşunlar fikre, düşünceye sıkılan kurşunlardır ve bir vahşet örneğidir.
İnsan Hakları Beyannamesi’nin 50. kutlama yılına rastlaması da düşündürücüdür.
Akın Bey’e şifalar diliyorum.
Saygılarımla…
Recep Tayyip Erdoğan
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı.”

Diğer muhalif siyasetçi de Fazilet Partisi Kayseri Milletvekili Abdullah Gül’dür.

***

Burada Akın Birdal’ın olağanüstü kitabından ayrılıp Arakan Müslümanlarıyla ilgili bir habere geçelim. Uluslararası Af Örgütü Myanmar’ın fiili lideri Aung San Suu Kyi’ye verilen “Vicdan Elçisi Ödülü”nü geri aldı. Gerekçe olarak Suu Kyi’nin bir zamanlar savunduğu değerlere utanç verici şekilde ihanet etmesi gösterildi. (14 Kasım 2018 Cumhuriyet)
Akın Birdal’ın A 7 Kitap Yayınları arasından çıkan kitabı yakın tarihe de ayna tutuyor. Bu aynaya yüzü kızarmadan bakana ne mutlu!..

Birdal hafta sonunda 17 ve 18 Kasım 2018 Cumartesi ve Pazar günleri İstanbul TÜYAP Kitap Fuarında olacak. Hem insan hakları temalı bir panel yönetecek hem de 12. Salon’daki A7 Kitap standında okurlarına kitabını imzalayacak.
Akın Birdal’ın Sarı Zarf’ında herkese bir selam var.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol