birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Akit böyle buyurdu: Süresiz nafaka haram, mevcut yasalar dinle uyumlu değil

KADIN 05.10.2019 14:07
Akit böyle buyurdu: Süresiz nafaka haram, mevcut yasalar dinle uyumlu değil
Abone Ol google-news

Bir süredir nafakaya karşı haberleriyle dikkat çeken Hükümete yakın Yeni Akit gazetesi bu kez çözümün İslam’da olduğunu öne sürdü.

Akit’in “Nafakanın çözümü İslam’da” başlıklı bugünkü manşetinde “Müebbet nafaka uygulamasına hâlâ adil bir süre getirilememesi aileleri felaketi sürüklüyor. Nafakanın çözümünün İslam hukukunda olduğunu belirten ilahiyatçılar, dinin nafaka hususundaki ölçüsünün ‘iddet süresi’ olduğunu vurgulayarak, ‘Kadının boşanmadan 3 ay sonra nafaka alması caiz değildir’ görüşünde birleşiyor” ifadeleri yer aldı.

'BOŞANMIŞ KADININ NAFAKA ALMASI GİBİ BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL'

Haberde Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Kapukaya’nın şu görüşlerine yer verildi: “Dinimizde, boşandıktan sonra erkeğin kadına vermekle hükümlü olduğu mâli değer, iddet süresiyle sınırlıdır. Bu süre içerisinde nafaka alınabilir. Bu süre kadının durumuna göre değişebilir ama yaklaşık olarak 3 aydır. Bir kadının boşanmış olan kocasından yıllar boyu nafaka alması haramdır.”

"Altı yaşındaki kızlar evlenebilir” fetvasıyla bilinen Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, ise Akit’e şunları anlattı: “Boşanmış kadın hamile ise doğum yapana kadar kocası ona bakmak zorundadır. İddeti bitene kadar da bakmak zorundadır. İddet süresi bittiyse, doğumu da yoksa çocuk annenin yanında kaldıysa çocuğun nafakasını baba olarak vermek zorundadır. Onun dışında boşanmış kadının nafaka alması diye bir şey söz konusu değildir. Mevcut yasalarla ilgili durum, dinle uyumlu bir durum değildir.”

akit-boyle-buyurdu-suresiz-nafaka-haram-mevcut-yasalar-dinle-uyumlu-degil-633583-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol