birgün

17° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 14.08.2020 10:07

Akkuyu inşaatının enerjisi için trafo kurulacak

Akkuyu inşaatının enerjisi için trafo kurulacak

Yaren ÇOLAK

Akkuyu Nükleer Santralı inşaatının enerji ihtiyacını karşılamak için Gülnar ilçesinde ‘trafo yerlerinin işaretlenmesi’ talebi Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde oy çokluğuyla kabul edildi.

Karar tepki gösteren Mersin Nükleer Karşılı Platform (NKP) sözcüsü Aycan Özkan, meclis toplantısına izleyici olarak katıldıklarını belirterek, “Meclis toplantısında AKP ve MHP’li meclis üyeleri konuyu manipüle ederek, Akkuyu Nükleer Santralı’nı sıradan bir yatırım gibi nitelendirdi.

Bu karara itiraz eden, muhalefet şerhini koyan CHP, HDP ve İyi Parti’nin meclis üyelerini yatırıma ve dolayısıyla istihdama karşı çıkmakla suçladı. Ve devamında trafo için istenen yerlerin tarım alanı olmadığını, ormanlık alan olduğunu söylediler. Ormanlar, ağaçlar ve oradaki canlılar önemsizmiş gibi davrandılar” diye konuştu.

Özkan, “Nükleer santralın devasa kurulum bütçesine karşılık, üreteceği enerjinin yüzde 5-7 arasında olacağı söylemlerine karşılık sunulan tasarruf önerilerini dinlemediler bile. Bu davranışın amacı enerji üretme kaygısından değil, rant ve talan kaygısından kaynaklandığı açık değil mi?” ifadelerini kullandı. Son olarak Özkan, “Trafo yerlerinin belirlenmesiyle ilgili kararı veto edin. Nükleer santraller ölümdür” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız