birgün

20° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 02.06.2020 08:51

Akkuyu’nun zemini için Danıştay’a başvuru

Akkuyu’nun zemini için Danıştay’a başvuru

Akkuyu Nükleer Santralı'nın saha zeminin tespiti için keşif ve bilirkişi incelemesi ile santral inşaatında çalışan işçilerin sağlık durumlarına ilişkin Danıştay'a başvuru yapıldı. Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Avukatı İsmail Hakkı Atal, santral sahasının aktif Kuzey Anadolu Ecemiş fay hattı uzantısında bulunduğunu ve bölgedeki deprem riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Atal, sahanın zeminin karstik boşluklar barındıran kireçtaşı niteliğinde olduğunu, deprem olmadan zeminin iki kez çatladığını ve büyük bir depremde santral için tehdit olduğunu ve inşaatın durdurulması gerektiğini söyledi. Santralın üretim lisansının iptali için açtıkları davanın Ankara 12'nci İdare Mahkemesi'nce keşif ve bilirkişi incelemesi yapmadan reddedildiğini hatırlatan Atal, kararı taşıdıkları Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin de taleplerini reddettiğini söyledi.

KANUN UYGULANMADI

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, 29 Mayıs'ta Danıştay'a temyiz başvurusuyla saha zeminin altının boş olduğunun tespiti için keşif ve bilirkişi incelemesini talep ettiklerini dile getiren Atal, "Danıştay'a sunduğumuz dilekçeyle, Ankara 12'nci İdare Mahkemesi'nin, keşif ve bilirkişi incelemesi yapmadan bitirdiği yargılamadaki bu eksikliğin giderilmesini talep ediyoruz. Keşif ve bilirkişi incelemesi talebimiz; zemin betonu çatlayan Akkuyu sahası zemininin nükleer bir facia yaşanmasına neden olabileceğinin tespiti ve koronavirüs salgını sırasından inşaatı devam eden Akkuyu nükleerdeki işçilerin sağlık durumunun tespitine yöneliktir" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız