birgün

11° AÇIK

EKONOMİ 02.09.2015 09:36

AKP-Cemaat tepişmesidir, ama...

Türkiye, 2012’de su yüzüne çıkan AKP-FT Cemaat çatışmasının her gün bir yeni salvosuna uyanıyor. Dün de böyle oldu ve ne zamandır beklenen Cemaatçi işadamı Akın İpek’in şirketlerine Kaçak Saray buyruklu bir operasyon düzenlendi, Bugün ve Kanaltürk medya grupları da operasyonun kapsama alanı içine alındı.

FETÖ’ye operasyon...
Yandaş Saray medyası, operasyonu FETÖ, yani “Fethullahçı Terör Örgütü” ne düzenlenen operasyon olarak nitelendirirken muhalefet, daha çok medyaya dönük yeni bir saldırı dalgasının ilk adımı olarak tepki gösterdi. Twitter fenomeni Cemaatçi Fuat Avni’ye bakılırsa, devamında bazı muhalif medya, Sözcü, Cumhuriyet, Doğan Medya saldırılara uğrayacaktı...
İşi oraya vardırırlar mıydı bilinmez, ama Kaçak Saray’ın öfkesi, hırsı ve de korkusu böyle bir cinneti yadırgatmaz, şaşırtmaz. Ama, bu saldırırlar, belli bir kırılmaya uğrayarak psikolojik baskı ve ürkütme, yıldırma hedefiyle sınırlandırılabilir ve burada Davutoğlu, yumuşatıcı, ‘yumoş’ rolünü üstlenebilir.

aşırtmayacak şey, bundan böyle hem Cemaat hedefli hem HDP hedefli saldırıların arkasının kesilmeyeceği. Her tür belden aşağı vuruşların denenmek isteneceği. Bununla hem korku yaratarak hem hile-hurda ile 1 Kasım seçimlerinden ne murad ediliyorsa oraya varılmak isteneceği...Bu saldırıların her türlüsüne hazırlıklı olmak gerekiyor...

Cemaat kâbusu...
Ak faşizmin saldırılarının bir ayağı Cemaat ile ilgili. En çok korkup çekindiği muhalefet odağının FT Cemaati olduğunu söyleyebiliriz. Her Fuat Avni tweeti ile birlikte, gözümün önüne RTE’yi getirmeye çalışıyorum ve çok eğleniyorum. Belli ki Cemaat’in devlete yuvalanmış ve deşifre olmamış, MİT ve diğer güvenlik kadroları RTE’nin en mahreminde yerleşikler ve tüm oyun planlarını biliyorlar. Bunun ne kadar asap bozucu olduğunu söylemeye gerek var mı? Bu kadar nefesini hissettiren bir takip, haliyle, RTE’yi çileden çıkarıp cinnete götürüyordur. Tüm almış göründüğü darbelere rağmen Cemaat, RTE için en büyük tehlike ve hatta darbe alıyor görünse de ağlarını ağır ağır örüp Kaçak Saray’ı kuşatıyor.

Muhalifler safında
FT Cemaati’nin, 2002 seçimlerinde müttefik olarak desteklediği AKP’den 2012’ye kadar ‘Ne istediyse aldığını’ bu yükseliş döneminde Ak faşizmin inşasına canla başla destek verdiğini hatırlıyoruz.

Askeri vesayeti, rejime tehdit ulusalcıları Balyoz, Ergenekon operasyonları ile nasıl etkisiz hale getirdiklerine, rejime muhalif tüm sol, devrimci unsurları devlete yuvalanmış kadroları ile nasıl sindirdiklerini de hatırlıyoruz. İktidar nimetlerinden beklentilerini RTE esirgememiş olsaydı, onları hala el ele, kol kola görecektik. Bunu bozan, Cemaati muhalifler arasına iten, iktidar nimetlerinden, mesela bazı büyük ihalelerden yeterince nasiplenememeleri, bazı kilit kadrolardan mahrum bıtakılmaları ve RTE’nin hep kendine yontan tavrı olmuştu.

Şubat 2012’de Hocaefendi, şöyle yakınmıştı, “Kendine Müslümanlar”dan Küretv’de; “Bazı siyasilerde olduğu gibi, ‘bunlar madem bir güç haline geliyor en iyisi bunları batırmak ve bunlara alan bırakmamak lazım. Alan bütünüyle bizim elimizde olursa, kimse bize soru soramaz. Ama alanın içinde başkaları olursa sorgulamak meselesi de beraberinde gelir’ gibi düşünürler. Bu insanların esenlik vaad etmeleri mümkün değildir…”

Zaman’da Ali Bulaç da 13 Şubat tarihli “Fitne” başlıklı yazısında “Kendine müslümanlar” a şöyle dokunduruyordu ; “Akıllı tüccar, kazanan ve kazandıran tüccardır. ‘Rabbenâ hep bana’ diyen tüccar bir-iki defa kazanır, ama eninde sonunda kaybeder. Siyasette de sürekli kazanmanın yolu, katılımı sağlamak, kaynaklar üzerinde tekel kurmaktan, temellükten kaçınmaktır…”
İşte bugün dişe diş, göze göz kapışmanın altında yatan bu paylaşım kavgasıdır”. Bunu unutmayalım.

Hayırlı kavgalar
Paylaşım kavgaları bazen hayırlıdır, yoksa 17-25 Aralık rezaletleri nasıl ortaya çıkar, IŞİD hamiliği nasıl belgelenirdi? Ama bu hayırlı işleri yaptılar diye Cemaatçilerin günahlarını bağışlayacak, onlarla helalleşecek değiliz. İlk iktidar fırsatı bulduklarında İslam esaslı rejimlerini inşa edip kendilerinden olmayanlara her tür kumpası yine kuracaklarını biliyoruz.

Ama, huyumuz kurusun(!), biz sosyalistler, demokratlar, fikirlerini paylaşmasak da herkesin basın, ifade özgürlüğünü, temel haklarını kıskançlıkla savunduğumuz için, Ak faşizmin eski ortağına reva gördüğü zulmü zinhar onaylamıyor ve medyasına yapılan saldırırları kınıyoruz. Cemaatçiler çok yaptılar yargısız infaz. Ama biz, onlara bile yapılmasına karşıyız ve hukuksuzluk onlara dahi yapılsa karşısındayız.

Ak faşizmin hem nalına hem mıhına hesabı, tüm muhalif medyaya, örgütlenmelere, hak ve özgürlüklerimize saldırısı karşısında ise Haziran ruhuyla topyekûn bir karşı koymayı, direnmeyi en acil görev olarak tanımlıyoruz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol