birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 05.06.2020 12:39

AKP, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Seçim Mevzuatı Uyum Komisyonu kurdu

AKP, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Seçim Mevzuatı Uyum Komisyonu kurdu

AKP, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Seçim Mevzuatı Uyum Komisyonu kurdu

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin hayata geçirilmesinin ardından seçim mevzuatında gerekli uyum düzenlemelerini yapmak üzere bir komisyon kurulmasına karar verildi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki komisyonda Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Ar-Ge'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Grup Başkan Vekilleri Özlem Zengin ve Bülent Turan yer alıyor.

AA'nın aktarımına göre, komisyonun ilk toplantısını dün gerçekleştirdiği ve seçim mevzuatı ile ilgili uyum çalışmalarına başladığı belirtildi.

BAHÇELİ, SİYASİ PARTİLER YASASI’NDA DEĞİŞİKLİK ÖNERMİŞTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun baskın seçim olması durumunda, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi için, seçime girme yeterliliklerini alamamaları halinde milletvekili desteği verebileceklerini söylemesinin ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası’nda değişiklik ve Siyasi Etik Yasası gibi önerilerde bulunmuştu.

AKP içerisindeki bazı kesimler tarafından karşılık bulan konuya dair AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, konuyu MHP ile birlikte yürüttüklerini ve milletvekili transferini önleyecek düzenlemeyi Haziran ayında TBMM gündemine getirebileceklerini açıklamıştı.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından, AKP MYK’da alınan karar sonucunda kurulan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Seçim Mevzuatı Uyum Komisyonu, tekrardan baskın seçim ve Gelecek Partisi ile DEVA Partisi’nin seçimlere katılmasını önleme konularını gündeme getirdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız