birgün

11° PARÇALI BULUTLU

AKP’den asgari ücrete 4 bin lira sinyali

AKP’nin son yılların en yüksek asgari ücret zammını yapacağına ilişkin iddialar devam ediyor. Konuya ilişkin son açıklama AKP’li Cahit Özkan’dan geldi. ‘‘Asgari ücret 4 bin lira olabilir mi?’ sorusunu yanıtlayan Özkan, "Bu dediğiniz anlattıklarımızdan çıkabilecek sonuç, belki bu tarafları gösterebiliyor. Endişe etmeyin diyorum" dedi.

EKONOMİ 09.11.2021 11:53
AKP’den asgari ücrete 4 bin lira sinyali
Abone Ol google-news

2022 yılında uygulanacak asgari ücrete yönelik tartışmalar bu yıl erken başladı. Artan yaşam pahalılığı erken seçim beklentisini artırırken, iktidar kanadından art arda ‘asgari ücrete rekor zam’ açıklamaları gelmeye devam ediyor.

Asgari ücrete uygulanacak zam oranına ilişkin son iddia AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’dan geldi. Katıldığı programda "Asgari ücret 4 bin lira olacak mı?" sorusunu yanıtlayan Özkan, "Bu dediğiniz anlattıklarımızdan çıkabilecek sonuç, belki bu tarafları gösterebiliyor. Endişe etmeyin diyorum" diye konuştu.

TGRT Haber ekranlarında Cem Küçük ile Aslı Hünel'in sunduğu Günaydın Türkiye'de konuşan Özkan, 2022 asgari ücret zammının 19 yıllık AKP iktidarı dönemindeki en yüksek zam olacağını öne sürdü.

'19 YIL İÇİNDEKİ EN YÜKSEK ZAM OLACAK'

"19 yıllık dönemde ortaya koymuş olduğumuz asgari ücret zammının en üst seviyede belirlendiği bir zam olacağını buradan ifade edebilirim" ifadelerini kullanan Özkan, şunları söyledi:

"Bugüne kadar ortalama olarak enflasyon artışının yaklaşık yüzde 50 üzerinde asgari ücrette zamla bugüne kadar getirmişiz. 2002’den bugüne kadar asgari ücret ne kadar, enflasyon ne kadar bu dikkate alındığı zaman yıllık enflasyon ortalaması yüzde 10 ise yüzde 15, yüzde 15 ise yüzde 22 buçuk-23 oranında biz zam yaparak getirmişiz. Biliyorsunuz asgari ücret komisyonu toplandığı zaman bu noktada bir taraftan bakanlık, sendikalar TÜİK’in verileri ve bütün emtia fiyatlarındaki değişiklik dikkate alınarak masaya yatırılıyor. Bu noktada vatandaşın refahını artıracak, kur karşısında erozyonu ortadan kaldıracak bir rakam olacaktır. Orada da görülecektir ki inanın belki de, 2002’den bugüne kadar AK Parti hükümetlerinin enflasyonun yüzde 50 üzerinde zam verdiğini az önce ifade ettim. Buradan elde edebileceğimiz sonuç şudur, inşallah 19 yıllık dönemde ortaya koymuş olduğumuz asgari ücret zammının en üst seviyede belirlendiği bir zam olacağını buradan ifade edebilirim."

Asgari ücrete 2021 yılında yüzde 21,56'lık bir 'zam' oranı uygulanmıştı. Asgari ücret şu an brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira 90 kuruş.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun