birgün

15° AÇIK

AKP'den 'FETÖ paylaşımları' savunması: 17-25 Aralık’tan öncekilerde suç kastı olmaz

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na 9 yıl önceki paylaşımlarından ötürü verilen cezanın ardından AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci AKP'li isimlerin FETÖ'ye destek verdiği paylaşımların suç kastı içermediğini ifade etti. Birinci, Kaftancıoğlu'na verilen karara karşı AKP'lilerin FETÖ paylaşımlarının hatırlatılmasını 'manipülatif' olarak nitelendirdi.

SİYASET 13.05.2022 14:54
AKP'den 'FETÖ paylaşımları' savunması: 17-25 Aralık’tan öncekilerde suç kastı olmaz
Abone Ol google-news

AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na 9 yıl önceki paylaşımları sebebiyle verilen cezaların ardından gündeme gelen AKP'li isimlerin 'FETÖ paylaşımları'na ilişkin açıklama yaptı.

Birinci, Kaftancıoğlu kararı ile yapılan kıyasın 'manipülatif' olduğunu ifade etti.

Canan Kaftancıoğlu’na, 9 yıl önceki sosyal medya paylaşımları nedeniyle “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onandı.

AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci, kararın ardından gündeme gelen AKP’li isimlerin geçmişte yaptığı FETÖ lehindeki paylaşımlara ilişkin açıklama yaptı. Birinci, “17-25 Aralık öncesi FETÖ gibi istihbari bir yapılanmayı, cemaat olarak telakki edip, bu noktada samimi beyanda bulunup tweet atan şahıslarda suç kastı olmaz. Zira FETÖ yapısı ve sızması, ülkede daha önce tecrübe edilmiş bir fiil değildi" dedi.

Birinci paylaşımında şunları kaydetti:

“Kaftancıoğlu’nun tweet’leri, o tarihte terör örgütü olarak sezilemeyecek bir örgüte övgü niteliğinde değildir. Dolayısıyla bu övgüler, suçun unsurlarından olan kastı ihtiva eder. Kaldı ki, Kaftancıoğlu terörü-teröristi övme suçlarından zamanaşımı sebebiyle ceza da almamıştır.

Bu noktada CIA sızması FETÖ elbette mütedeyyin taban üzerinden propaganda yaparak sızdığı için, sol görüşe sahip birinin, FETÖ ile hiç dirsek temasının olmaması, teröre olan mesafesinden değil, bu yapı zamanında cemaat olarak bilindiği için, dine mesafesinden kaynaklı olmuştur.

Yapılması gereken, mütedeyyin insanları, FETÖ sopasıyla dövme çabasını bir kenara atıp, şu an Sayın Cumhurbaşkanımızın ve devletin, bu istihbarat-terör örgütüne karşı verdiği mücadeleyi desteklemektir. Bu tarz tartışmaların tamamı bu alçak örgüte zemin sağlamaktadır.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol