birgün

22° AÇIK

AKP'den kalan borçlar CHP'yi icralık edebilir: İmamoğlu ve Yavaş'tan 25 gün içinde ödeme isteniyor

AKP’li milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu bankalarla ilgili yeni torba yasa teklifi, AKP döneminden kalan metro borçları için İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerine haczin yolunu açtı. Borçların 25 gün içinde ödenmemesi halinde CHP’li belediyeler icraya verilebilir.

SİYASET 14.04.2022 10:16
AKP'den kalan borçlar CHP'yi icralık edebilir: İmamoğlu ve Yavaş'tan 25 gün içinde ödeme isteniyor
Abone Ol google-news

AKP'li vekillerin yasa teklifiyle en geç 25 gün içinde AKP döneminden kalan tüm metro borçlarının ödemeleri istenecek.

Sözcü'nün haberine göre, borçların ödenmemesi halinde CHP'li belediyeler icraya verilebilecek.

2019 seçimlerinin ardından İstanbul ve Ankara belediyelerinin AKP’den CHP’ye geçmesiyle metro işletmeleri için Maliye Bakanlığı’na ödenen tutarlar artırılmıştı. Metro bilet gelirlerinin yüzde 15’iyle sınırlı tutulan taksitler, genel bütçe gelirlerinden Cumhurbaşkanı’nın belirleyeceği oranlara yükseltilmişti.

Cumhurbaşkanı bu oranı bugüne kadar genel bütçe vergi gelirlerinin yüzde 5'i oranında uyguladı. Ancak Anayasa Mahkemesi, oran belirleme yetkisinin Cumhurbaşkanı'na verilmesini Anayasa'ya aykırı görüp iptal etti. AKP'li milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi'nin kararı doğrultusunda belirsizliği ortadan kaldırıp kesinti oranını ‘azami yüzde 5' şeklinde değiştiren maddenin de olduğu yasa teklifini TBMM'ye sundu.

YASA TEKLİFİNE TAHSİLATI HIZLANDIRAN MADDE KOYULDU

Aynı yasa teklifine, 2019'dan önce Ulaştırma Bakanlığı'ndan devredilen ancak AKP'li belediyelerin ödemediği birikmiş metro borçlarının tahsilatını hızlandıran bir madde de konuldu. Bu maddeye göre, başta İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri olmak üzere metro devri yapılan tüm belediyelerden en geç 25 gün içinde AKP döneminden kalan tüm metro borçlarını ödemeleri istenecek. Ödemeyi yapamayan belediyelere haciz işlemi başlatılacak.

YENİ DAİRE BAŞKANLIKLARI VE MÜDÜRLÜKLER KURULMASININ ÖNÜ AÇILIYOR

Yasa teklifiyle şirketlerin bankalardaki paraları da sigorta güvencesine alınacak. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) adına işlem yapan kamu personeline yeni zırhların da getirildiği teklif, TMSF bünyesinde yeni daire başkanlıkları ve müdürlüklerin kurulmasının önünü açıyor. Ayrıca Türkiye Varlık Fonu'nun kuracağı yeni şirketlere mevzuat muafiyetleri de sağlanıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol