birgün

22° HAFİF YAĞMUR

AKP Grup Başkanvekili Özkan’dan emekli ikramiyesi ve asgari ücrete ilişkin açıklama

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, emekli bayram ikramiyesinin Meclis gündemindeki torba yasaya eklenmesi yönünde bir çalışmalarının bulunmadığını söyledi. Özkan, asgari ücrette artış tartışmalarında da topu Erdoğan ve Çalışma Bakanı Bilgin’e attı. Özkan, hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP'li Semra Güzel'e ilişkin soruya ise, "Mazeretsiz olarak 5 birleşim oturumuna katılmaması durumunda parlamento olarak gereğini yapacağız" şeklinde yanıt verdi.

GÜNCEL 05.04.2022 15:37
AKP Grup Başkanvekili Özkan’dan emekli ikramiyesi ve asgari ücrete ilişkin açıklama
Abone Ol google-news

AKP Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, emekli ikramiyesiyle ilgili bir düzenlemenin ekonomik düzenlemeleri içeren torba yasa teklifine eklenip eklenmeyeceği ve asgari ücrette artış olup olmayacağı sorularına yanıt verdi.

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında konuşan Özkan, emeklilerin bayram ikramiyesiyle ilgili bir düzenleme yapılacaksa bunun görüşülecek teklife eklenip eklenmeyeceğine yönelik soruya, "Şu aşamada bu kanun çerçevesinde, malum bu konuda bir çalışma yok. Ancak ramazan ayı 3 hafta daha devam edecek, yasama çalışmalarımız devam ediyor. Bu kanun çerçevesinde böyle bir düzenleme yok" karşılığını verdi.

Bir çalışma olup olmayacağının sorulması üzerine ise Özkan, "Şu anda bununla ilgili net bir verilmiş karar ve atılmış adım söz konusu değil." ifadesini kullandı.

Özkan, asgari ücretle ilgili bir çalışma olup olmadığının sorulması üzerine ise, "Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı'mız net açıklamayı gerçekleştirdi. Sayın Bakan'ımız da gerekli açıklamaları yaptı." dedi.

Genel Kurul'da görüşmeleri başlayacak olan ve ekonomik düzenlemeleri içeren torba yasa teklifinin ayrıntılarını anlatan Özkan, teklifin 39 maddeden oluştuğunu belirterek, "Bu teklifle hedefimiz; vatandaşlarımıza ödeme kolaylığı sağlanması, hak mağduriyetlerinin önüne geçilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarımızın ihtiyaç duyduğu düzenlemelerin hayata geçirilmesidir. Teklif ayrıca, muhtar ödeneklerinin net asgari ücret tutarından az olması halinde aradaki farkın muhtarlara ödenmesini de içermektedir. Özetle şu an itibarıyla 50 bin muhtarımızın 3 bin 400 lira olan maaşlarını 4 bin 200 liraya çıkartıyoruz. Teklif, vergi kaçakçılığına ilişkin 5 yıl olan hapis cezalarının 8 yıla çıkarılmasını ve zincirleme suç ve etkin pişmanlık hükümlerinin bu suça ilişkin olarak uygulanmasını da düzenlemektedir" dedi.

SEMRA GÜZEL AÇIKLAMASI

Özkan, dokunulmazlığı kaldırılan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in vekilliğinin düşürülmesine ilişkin Meclis'te herhangi bir adım atılıp atılmayacağına ilişkin bir soruya ise "Şu anda dokunulmazlığın kaldırılmasıyla ilgili sürecin akabinde ilgili milletvekili ile ilgili mahkemenin vermiş olduğu yakalama kararı icra edilmek üzere ilgili makamlara ulaştırılmıştır. Bu çerçevede kolluk güçlerinin yapacağı çalışmaların neticesinde yargısal süreç aşamasında mahkemelerin kararları yerine getirilecektir. Ancak diğer taraftan bizler parlamento olarak, parlamento çalışmalarını takip etmeyen ve parlamentoda milletimizin vermiş olduğu yetkinin gereğini yerine getirmeyen milletvekilleri ile ilgili, adı geçen milletvekili ile ilgili gerekli adımları atmaktan da hiçbir zaman geri durmayacağımızı, milletimizden aldığımız yetkiyle bir kez daha ifade etmiş olalım. Mazeretsiz olarak 5 birleşim oturumuna katılmaması durumunda parlamento olarak gereğini yapacağız. Bundan önce benzer durumda olan vekiller için de gereğini yaptığımızı hatırlatmak isterim" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol