AKP istedi, mahkeme ‘inceleyemezsin’ dedi!

20.04.2019 07:29 GÜNCEL
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun belediyenin veri tabanında inceleme/araştırma yapılmasına dair talimatının yürütmesi durduruldu. Karar, AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Kalaycı ile Güngören Belediye Meclis Üyesi ve İBB İmar Komisyonu Başkanı Yüksek Akyol tarafından yapılan başvuru üzerine alındı. Seçim günü olan 31 Mart ile devir teslimin yapıldığı 18 Nisan arasını kapsayacak şekilde banka mevcudu […]

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun belediyenin veri tabanında inceleme/araştırma yapılmasına dair talimatının yürütmesi durduruldu. Karar, AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Kalaycı ile Güngören Belediye Meclis Üyesi ve İBB İmar Komisyonu Başkanı Yüksek Akyol tarafından yapılan başvuru üzerine alındı.

Seçim günü olan 31 Mart ile devir teslimin yapıldığı 18 Nisan arasını kapsayacak şekilde banka mevcudu tespit tutanaklarını isteyen İmamoğlu, tapuda kayıtlı taşınmazları, belediyeye kayıtlı araçların listelerini, araçların kimler tarafından kullanıldığını, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ile tablet ve cep telefonlarının ve bunların tahsis edildiği kişileri, memur, sözleşmeli memurların listelerini de talep etti.

Bu talep, yandaş medya tarafından ‘İmamoğlu devletin gizli belgelerini kopyalıyor, devlet güvenliğini tehdit ediyor’ şeklinde kamuoyuna sunuldu.

İmamoğlu’nun talimatı üzerine AKP’den yapılan jet başvuru da dün jet hızıyla sonuçlandı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından alınan kararla yürütme durdurulurken, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, hangi sebepten dolayı talimatı verdiğinin açıklaması istendi.

Yine mahkeme, Elektronik veri tabanında inceleme yapılması ve şüphe duyuluyorsa silinen kayıtların bilgisayar ortamına geri getirilmesi işlemi dışında, ayrıca “elektronik veri tabanının ve alt yapısının kopyalanmasına” niçin ihtiyaç duyulduğunun da açıklanmasını istedi.

Panik ve telaşın nedeni belli

Eski CHP Milletvekili, gazeteci Barış Yarkadaş, alınan mahkeme kararını Twitter hesabından değerlendirdi.

“Verilerin kopyalanmasının bir başka amacı da her şeyi kayıt altına almak, dışarıdan silme-yükleme gibi müdahaleleri de engellemektir. Mahkemenin kararını anlayabilmek mümkün değil” diyen Yarkadaş, “İBB Başkanı İmamoğlu’nun verileri güvence altına alma talimatını durdurmak için mahkemeye koşan kişinin AKP’li İBB İmar Komisyonu Başkanı Yüksel Akyol olması, panik ve telaşın sebebini göstermiyor mu? Verilerde, 200 milyarlık rantın çizelgelerinin olduğunu unutmayalım” ifadelerini kullandı.