birgün

2° PARÇALI BULUTLU

AKP, KADEM ve Diyanet el ele

Erdoğan, Saray’da kadına şiddet konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının konukları, Aile Bakanı Derya Yanık, AKP Tokat Milletvekili Özlem Zengin, AKP MKYK üyeleri, KADEM ve Diyanet oldu

GÜNCEL 26.06.2021 08:56
AKP, KADEM ve Diyanet el ele
Abone Ol google-news

Hüseyin ŞİMŞEK

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılması kararının ardından başta kadın dernekleri olmak üzere toplumun önemli bir kesiminin tepkisini çeken Saray yönetimi, Beştepe’de kadına şiddet konulu bir toplantı gerçekleştirdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantıya, kadına şiddet konusunda tepki çeken çıkışlara imza atan isimler davet edildi. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü ise bu toplantıya katılma teklifini geri çevirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda ‘uzman’ olarak görüşü alınan isimler arasında, AKP Milletvekili Özlem Zengin yer aldı. Zengin, çıplak aramaya maruz kaldığını açıklayan kadınlar için “Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez” demişti.

Erdoğan’ın kadına şiddeti önleme ekibinin bir diğer ismi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık oldu. Bakan olarak atandığı günden bu yana çeşitli gafları ile gündeme gelen Yanık, şiddete uğrayan kadınlar için “Tolere edilebilir düzeyde” ifadelerini kullanmıştı. Muhalefetin adaletsiz yönetim ve işlevsizlik nedenleriyle terk ettiği Kadına Yönelik Şiddetin Nedenlerinin Araştırılması Komisyonu’nun Başkanı Öznur Çalık da Erdoğan’ın konukları arasında yer aldı.

TAM KADRO

Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan’ın yönetiminde yer aldığı KADEM’in Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nu da toplantıya davet etti. AKP’li Milletvekilleri Ayşe Keşir ile Rümeysa Kadak’ın dışında, Saray’ın başdanışman ve danışman ekibinden de şu isimler toplantıya katıldı: Hatice Karahan, Fecir Alptekin, Ayşe Türkmenoğlu, Gülnur Aybet, Gülşen Orhan, Saadet Oruç. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uluslararası görüşmelerinde tercümanlık yapan, danışman kadrosunda Saray’da görevlendirilen Merve Kavakçı’nın kızı Fatima Gülhan Abushanab da toplantıda yer aldı.

DAVETİ GERİ ÇEVİRDİLER

yetkinreport.com’da yer alan habere göre Cumhurbaşkanlığı’ndan bu toplantı için davet alan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Canan Güllü ise bu teklifi geri çevirdi. Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Başkanı Nuray Karaloğlu, Uçan Süpürge Vakfı Başkanı Halime Güner ve akademisyen Fatmagül Berktay’ın da TKDF başkanı Güllü gibi Erdoğan’ın 24 Haziran toplantısına katılmadı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol