CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'kaçış planı' iddiasının ardından, AKP içinde açıklamalara karşı nasıl bir tavır alınması gerektiği konusunda toplantı yapıldığı, toplantıda iki ayrı görüşün tartışıldığı öğrenildi. Bazı partililer Kılıçdaroğlu'nun 'eline koz vermemek' için yanıt verilmemesi gerektiği görüşünü dile getirilirken, bazı partililer ise, sessiz kalınması halinde, 'kabullenilmiş' anlamına geleceğini ifade etti.

AKP kanadında Kılıçdaroğlu toplantısı: 'Kaçış planı' iddiası partiyi ikiye böldü
Fotoğraf: Flickr | CHP Fotoğraf Servisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, geçtiğimiz Salı akşamı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve aile bireylerinin yurtdışına kaçmaya hazırlandığı, bu kapsamda TÜRGEV ve Ensar Vakfı aracılığıyla ABD'ye para transferi yaptığı iddiası, iktidar ve muhalefeti bir kez daha karşı karşıya getirdi.

Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan ve aile bireylerine yönelik "kaçış planı" iddiasının ardından AKP'de 'telaş' yaşandığı değerlendirmesi yapılırken, siyasi kulislerde de en çok tartışılan konu haline geldi.

AKP'DE GÖRÜŞ AYRILIĞI

BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın AKP kulislerine dayandırdığı haberine göre, parti içinde Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamalarına nasıl tepki verilmesi gerektiği konusunda değerlendirme toplantısı yapıldı.

Bazı parti kurmayları, Kılıçdaroğlu'nun iddiasının toplumda karşılığı olmayacağını belirterek, 'eline yeni bir koz vermemek' için "kale alınmaması ve yanıt verilmemesi " görüşünü dile getirdi.

Ancak kabul gören görüş, Kılıçdaroğlu'nun hem Erdoğan hem de ailesinin hedef alarak itibarsızlaştırmaya çalıştığını, sessiz kalınması halinde, "kabullenilmiş" anlamına geleceğini dile getirilerek, en sert tepkinin gösterilmesi yönünde oldu.

Arkasından da çok sayıda partili, Kılıçdaroğlu'nu "FETÖ taktikleri" izlemek, "iftira atmak ve yalancılıkla" suçladı.

CHP: KILIÇDAROĞLU DEVAM EDECEK

CHP ise Kılıçdaroğlu'nun kamuoyunda yarattığı etkiden memnun. CHP kulisleri, Kılıçdaroğlu'nun bu yaklaşımı ile "AKP iktidardan gitmez" anlayışını da yıkmaya çalıştığını ve iktidar umudu olduğunu savunurken, bu tarz eylem ve açıklamaların seçime kadar devam edeceğini belirtiyor.

CHP'liler, AKP kanadından gelen "Vakıfların ve para aktarımlarının yasal" olduğu açıklamalarının ise "bir karşılığının olmadığını" ifade ediyor.

İYİ PARTİ'DEN DESTEK

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına, ittifak ortağı İYİ Parti de destek veriyor.

CHP liderinin açıkladığı para transferinin Erdoğan ailesine uzanıyor olmasının, iktidar partisinde "panik" yarattığını savunan İYİ Parti kaynakları, iktidar partisinden gelen sert açıklamaların da bunun göstergesi olduğu görüşünde