birgün

7° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 19.04.2019 07:59

AKP, kazandığı yerden kaybetmiştir

TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Anayasa Komisyonu Üyesi, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş seçim sonucunu ve bundan sonraki süreci BirGün’e yazdı: 31 Mart yerel seçimleri Türkiye toplumunun uzun süredir beklediği, istediği, mücadelesini verdiği bir değişimin önünü açtı. Bu, 16 Nisan’da fazlasıyla yaklaşılan bir sonuçtu. O süreçte, mühürsüz oyların kabulü, veri akışının herkesin bildiği sebeplerle […]

AKP, kazandığı yerden kaybetmiştir

TBMM İnsan Hakları Komisyonu ve Anayasa Komisyonu Üyesi, HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş seçim sonucunu ve bundan sonraki süreci BirGün’e yazdı:

31 Mart yerel seçimleri Türkiye toplumunun uzun süredir beklediği, istediği, mücadelesini verdiği bir değişimin önünü açtı. Bu, 16 Nisan’da fazlasıyla yaklaşılan bir sonuçtu. O süreçte, mühürsüz oyların kabulü, veri akışının herkesin bildiği sebeplerle durdurulması ve daha yüzlerce sebeple kaybedilen seçimin iktidar tarafından kazanıldığı açıklandı. AKP iktidarı, 7 Haziran 2015’ten başlayarak bugüne kadar yapılan tüm seçimlerde bir parti olarak seçime girmedi. Bir bütün olarak devlet organlarını seferber ederek seçim çalışmalarını yürüttü. O tarihten bugüne kadar yapılan seçimlerin hiçbiri adil ve demokratik ortamda yaşanmadı.

Özellikle HDP’ye yönelik sözlü, fiili, yasal, idari saldırıların haddi hesabı yoktu. Buna Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın hapiste olmasını ve belediye başkanlıklarına kayyum atanmasını da ekleyebiliriz. Zaten son olarak KHK bahanesi ile bazı belediyelerimize el koyma yoluna da gittiler. Böyle, yıllardır süre gelen baskı koşulları altında seçimlere gittik.

Mağduru oynama çabası

İstanbul seçimleri etrafında AKP iktidarının koparmaya çalıştığı fırtına aslında kendi yarattıklarıdır. İstanbul için yaptıkları itirazlar, Türkiye’nin birçok kentinde muhalefet partilerinin yaptığı itirazlara benziyor. ‘Usulsüz seçmen kayıtları, mükerrer seçmen, sahte seçmen, taşınan seçmen’ olduğuna ilişkin bizim de çok sayıda itirazımız ve seçim kurullarına başvurularımız oldu. Fakat bizim bu yöndeki tüm itirazlarımız AKP eliyle YSK tarafından reddedildi. Şimdi kendileri aynı itirazları sıralıyorlar. Bizim hiçbir itirazımın kabul edilmezken AKP’nin itirazlarının tamamına yakını kabul edildi. AKP, İstanbul’da sanki bir muhalefet partisi gibi, devletin tüm olanakları kendileri tarafından kullanılmamış gibi mağduru oynamaya kalkacak kadar komik bir duruma düşüyor. Bu nedenle ben, Türkiye’de 81 milyon yurttaşın tüm yaşadıklarımızın farkında olduğunu ve İstanbul seçimlerinin bu şekilde neticelenmesinde etkisi olduğunu söylemeliyiz.

Kazanan halk ve birliktelik

AKP sadece İstanbul’da değil Ankara, Adana, Mersin, Antalya gibi onlarca merkezde yenildi. Bu seçimde tek kaybeden AKP’dir. Kazanan ise halktır. Birlikte mücadele kararıdır. Her şeyden önce biz HDP olarak Türkiye’de demokrasinin gelişmesi, asgari demokratik çıtanın tutturulması, hak ve özgürlüklerin sağlanması, eşit ve özgür yurttaşlar için bedel ödeyerek mücadele ediyoruz. İstanbul ve benzeri illerde bu neticenin ortaya çıkmasının en önemli anahtarı ülkede HDP seçmeninin demokrasi lehine ve birlikte, eşit yaşam talebini sandığa yansıtmasıdır. Türkiye’yi birleştiren bir tutum almıştır. İçinde bulunduğumuz kabustan çıkmak için rol oynamıştır. Stratejimiz başarıya ulaşmıştır.

25 yıllık kâbustan uyanma

Bugün İstanbul’da Türk, Kürt, Laz, Ermeni ve birçok etnik grup sevinç yaşıyor. Bu durum aslında demokrasinin nasıl güzel bir atmosfer olduğunu gösteriyor. Önceki gün, İstanbul her zamankinden daha güzeldi. 25 yıllık bir kabustan uyanmak olarak okuyabiliriz bunu ve tablo, yalnızca CHP seçmeninin yarattığı bir sonuç değil, olamaz da. Ortaya çıkan sonuç, birlikte hareket etmenin, uzlaşının, ötekileştirmeye karşı eşitliğin hüküm sürmesi gerektiği yönünde güçlü mesajlar içeriyor.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder’ sözünün altına imzamı atıyorum. AKP, kazandığı yerden kaybetmiştir. 25 yıl önce İstanbul’da başlamıştı serüvenleri. 25 yıl sonra İstanbul’dan düşüş başlamıştır ve ülkenin her yerine bu durum sirayet edecektir. İstanbul demek Türkiye demektir. Türkiye’nin bütün illerinden göç alan, tüm kentlerde yaşayanların yakınlarının bulunduğu bir kenttir. Bu nedenle küçük bir Türkiye’dir. Sonuç, tüm Türkiye yurttaşlarına hayırlı olsun. Yolları açık olsun. Bu olumlu havanın tüm kentlere yansımasını umut ediyoruz.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız