AKP kurmayları; hayat pahalılığı, yüksek enflasyon, Nurettin Nebati’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirilmesi gibi durumların parti oylarında düşüşe yol açtığını fakat asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılan zamlar ile 3600 ek gösterge çalışmaları sonrası oyların yüzde 39-41 bandına çıktığını ifade etti. AKP'li yetkililer bu durumu "Evet evde geçimsizlik, huzursuzluk var ama bu boşanacakları anlamına gelmiyor" ifadeleriyle 'aile içi kavgaya' benzetiyor.

AKP kurmayları oy oranlarındaki düşüşü 'aile içi kavga'ya benzetti: Geçimsizlik var, boşanma yok
Fotoğraf: AA

Enflasyon ve hayat pahalılığının AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oy oranında düşüşe yol açtığını söyleyen AKP kurmayları, asgari ücret ve emekli maaşlarına yapılan zamlar sonrası oyların yüzde 39-41 bandına çıktığını ifade etti.

Oy oranlarındaki düşüşü ‘aile içi kavgaya’ benzeten AKP’li kurmaylar, yaşanan durumu "Her evde karı koca arasında geçim sıkıntısı varsa kavga olur. Evet evde bir geçimsizlik, huzursuzluk var, ama bu boşanacakları anlamına gelmiyor" ifadeleriyle özetliyor.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın edindiği kulis bilgisine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Nurettin Nebati’nin getirilmesi ve enflasyon artışının parti oylarına olumsuz yansıdığı AKP kulislerinde kabul ediliyor.

AKP kurmayları; emekli ve asgari ücrete yapılan zamlar ile 3600 ek gösterge düzenlemesinin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oylarını yüzde 49-51 bandına, AKP'nin ise yüzde 38'lere yükselttiğini savundu.

Bir anlamda “seçim arifesinde” yaşanan ekonomideki bu olumsuz gelişmelerin ardından emekli, memur ve 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ücretli kesimleri enflasyona ezdirmeme hesabı yapan iktidar partisine göre, bu adımlar seçmende de olumlu karşılık buldu.

AKP kaynakları, ekonomik sıkıntılar nedeniyle yurttaşların bunaldığını ve bu nedenle iktidara kızgınlık ifade etse en zor süreçte bile partiden kopmadığını savundu.

Hayat pahalılığı nedeniyle yurttaşın rahatsız olduğunu ve tepkisini de gösterdiğini belirten AKP’li bir kaynak, durumu aile içi kavgaya benzeterek “Her evde karı koca arasında geçim sıkıntısı varsa kavga olur. Evet evde bir geçimsizlik, huzursuzluk var, ama bu boşanacakları anlamına gelmiyor.

Bizim sahada gördüğümüz iç huzursuzluk var, ekonomiden kaynaklı olarak. Küresel kriz kaynaklı bir sorun var. Son 3 aydır niye toparlanma var peki? Çünkü asgari ücret emekli aylıklarında iyileştirme oldu" ifadelerini kullandı.

'SEÇMEN HERHANGİ BİR PARTİYE GİTMİŞ DEĞİL'

AKP’ye göre CHP oyları yüzde 23-24 bandında seyrederken, İYİ Parti yüzde 12’nin üzerine hiç çıkmadı.

MHP’nin oyunu yüzde 9-10 bandında, HDP’nin ise 9-11 bandında olduğunu savunan AKP’lilere göre parti seçmeni, herhangi bir partiye gitmiş değil.

‘ANKETLER DUYGUSAL, REEL OLAN SANDIK'

Anketlerin yanıltıcı sonuçları olabildiğine dikkat çeken AKP’li bir parti yöneticisine göre seçmen kızgınlıkla “oy vermeyeceğim” dese de sandığa gittiğinde çoğunlukla tutumunu değiştiriyor:

“Anketlerde sorulan, ‘Oy vermeyeceğim’ ifadesi duygusal bir ifadedir. Ama sandıktaki oy verme davranışı rasyonel. Onun için sandıkla anket arasında rasyonel makas vardır. Adama ‘Bu sorunları kim çözer?’ diye soruyorsun, ‘Erdoğan çözer’ diyor. Aslında seçmen, 'Şu sorunu çözün, ben de sana rahatlıkla oy vereyim' diyor.”

“Bizden bir yere oy falan gitmiyor. Pandemi başladığında siyasette bir psikoloji oluştu. Kar-kıyamet olduğunda kimse yerinden kıpırdamaz ya, şu anda da öyle bir psikoloji var, herkes yerinde duruyor.”