birgün

27° AZ BULUTLU

AKP'li Ala: Bir ülkenin cumhurbaşkanının yurt dışına kaçması demek ülkenin tarumar olması demek

AKP Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala "Bir ülkenin cumhurbaşkanının kaçacağını o ülkenin ikinci partisinin genel başkanı söylüyor. Arkadaşlar böyle siyaset olmaz," dedi.

SİYASET 27.05.2022 23:12
AKP'li Ala: Bir ülkenin cumhurbaşkanının yurt dışına kaçması demek ülkenin tarumar olması demek
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik 'kaçış planı' iddialarına tepki göstererek, "Bir ülkenin cumhurbaşkanının yurt dışına kaçması demek ülkenin tarumar olması demek. Ülkede demek öyle bir kaos olacak ki öyle büyük problemler olacak ki ülkenin cumhurbaşkanı bile orada yaşayamayacak. Bu nasıl bir şey. Bu olmaz arkadaşlar," dedi.

Ala, Türkiye'nin çok badire atlattığını, Türkiye'ye yönelik siyasetin söylediği her sözün karşılığı olduğunu söyleyerek, "İyi bir şey yaparsak milletimiz yararlanır. Kötü bir şeye yaparsak milletimiz zarar görür. Siyasette de doğru bir söz söylersek millet fayda görür, yanlış bir şey söylersek onun da maliyetini millet öder. Onun için herkes dikkat etmeli konuştuğuna. Kişileri eleştireyim, muhataplarımı eleştireyim diye Türkiye'ye suikast düzenlememeli." ifadelerini kullandı.

Ala, siyasetin tek partiden ibaret olmadığını, her partinin eleştirilerde bulunmasının ya da alternatif politikalar söylemesinin normal olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

"Ama bir ülkenin başbakanına, cumhurbaşkanına, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına 'kaçacak' demek, Türkiye'ye kusura bakmayın suikasttır. Çünkü o zaman kaos demektir. Ne olacak ki kardeşim, ne açıklayacaksın ki... 15 Temmuz alçak darbe girişiminde, uçakların havadan bombalandığı bir memlekette, tankları milletin üstüne sürdükleri bir gecede kaçmayan bir insanı, bir cumhurbaşkanını, onlara karşı durmuş, onlarla mücadele etmiş bir milletin liderini ve milleti sıkıntıya sokacak böyle bir cümle nasıl kullanılabilir. Ben genelde arkadaşlarım bilir, bu tür platformlarda asla bu tür meselelere girmem ama bu Türkiye'nin itibarına gerçekten bir hançerlemedir, bir suikasttır. Çok yanlıştır, çok tehlikelidir. Her türlü eleştiriyi birbirimize yapıyoruz. Bunlar konuşulabilir, tartışılabilir, alternatif politikalar öne sürülebilir. Dışarıdan bakın, Almanya'dan bakın, İngiltere'den bakın, Amerika'dan bakın. Bir ülkenin cumhurbaşkanının kaçacağını o ülkenin ikinci partisinin genel başkanı söylüyor. Arkadaşlar böyle siyaset olmaz. Bu Türkiye'ye yapılmış büyük bir ihanettir, hançerlemedir. Elbette politikaları, zaten her hafta eleştiriyorlar. Her hafta herkes her şeyi söylüyor ama biz kendimiz için de söylüyorum, Türkiye söz konusu olunca yapacağımız konuşmalarda, söyleyeceğimiz sözlerde önce 'Türkiye bir zarar görür mü topyekun' diye bakmak gerekir. Bir ülkenin cumhurbaşkanının yurt dışına kaçması demek ülkenin tarumar olması demek. Ülkede demek öyle bir kaos olacak ki öyle büyük problemler olacak ki ülkenin cumhurbaşkanı bile orada yaşayamayacak. Bu nasıl bir şey. Bu olmaz arkadaşlar."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol