AKP’li Başakşehir Belediyesi, Atatürk Olimpiyat Stadı yakınındaki devasa arsayı, hasılat paylaşımı esasına göre 1 milyar 518 milyon TL muhammen bedel üzerinden satışa çıkardı. İhale 17 Kasım 2022 tarihinde yapılacak.

AKP'li Başakşehir Belediyesi'nden 1 milyar 518 milyonluk arsa satışı
Fotoğraf: ANKA

AKP’li Başakşehir Belediyesi, arsa satışında rekora koşuyor.

AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nde çoğunluğunu kullanarak belediyenin arsa satışlarını engellerken, AKP’li ilçe belediyeleri arsa satışlarına devam ediyor. Başakşehir Belediyesi, Atatürk Olimpiyat Stadı’nın yaklaşık 1,5 kilometre kuzeyinde bulunan, tek parselden oluşan 64,5 bin metrekarelik arsayı, rekor bir fiyatla satışa çıkardı.

Resmi Gazete’de yayımlanan ilana göre, 'arsa satışı karşılığı hasılat paylaşımı yöntemiyle' satışa çıkarılan arsa için 1 milyar 518 milyon TL muhammen bedel belirlendi. Arsanın satışı için belirlenen geçici teminat ise 45 milyon 540 bin TL oldu.

Devlet İhale Kanunu'nun 35/a maddesine göre, 'kapalı teklif usulü' ile yapılacak olan ihalenin konusu olan işin niteliği şöyle belirtildi:

“Başakşehir Belediyesi'ne ait olan Ziya Gökalp (İkitelli-2) Mahallesi'nde yer alan 64 bin 578,52 metrekare arsa alanlı 1423 ada 3 parsel üzerine yapılacak gayrimenkullerin ve idarece uygun görülecek gayrimenkul projelerinin her türlü teknik altyapı ve çevre düzenlemesinin yapılması, pazarlanması ve satışı ile idare (Belediye) gelir payının ödenmesi ve Atatürk Olimpiyat Parkı 1. Etabı Uygulama İmar Planı içerisinde kalan camii, ortaokul, ilkokul ve iki adet aile sağlığı merkezi ihale konusu iş kapsamında bilabedel yapılacak olup toplam inşaat alanı ve teknik detayları teknik şartname içerisinde belirtilmiştir.”

BELEDİYE BAŞKANI'NA YETKİ, OY ÇOKLUĞUYLA VERİLMİŞTİ

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, söz konusu arsanın satılması için geçen mayıs ayında, Başakşehir Belediye Meclisi’nden yetki almıştı. Aralarında söz konusu parselin de bulunduğu arsaların satılması konusunda Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu'na yetki verilmesi kararı oy çokluğuyla alınmıştı.

(ANKA)