birgün

22° AÇIK

AKP’li başkanın kardeşi hakkında başlatılan 'kaçakçılık' soruşturmasına jet hızıyla takipsizlik

AKP’li Gercüş Belediye Başkanı Gündüz Günaydın’ın kardeşi Nihat Günaydın’a kaçakçılık suçlamasıyla açılan soruşturmaya iki gün içinde takipsizlik verildi.

GÜNCEL 11.05.2022 12:37
AKP’li başkanın kardeşi hakkında başlatılan 'kaçakçılık' soruşturmasına jet hızıyla takipsizlik
Abone Ol google-news

Batman’ın Gercüş ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Gündüz Günaydın’ın kardeşi Nihat Günaydın’ın, belediye aracını kullanarak “kaçakçılık” yaptığı iddiasıyla hakkında soruşturma açıldı. Kaçakçılık soruşturmasıyla ilgili iki gün içinde jet hızıyla takipsizlik kararı verildi.

Cumhuriyet gazetesinden Zehra Özçelik’in haberine göre, Nihat Günaydın, Mardin’den Cizre yolunda Gerçüş Belediyesine ait araçla seyahat ederken kolluk kuvvetlerinin “dur” ihtarına uymayarak kaçtı. Ardından araçta bulunan beş bin paket sigara ve yaklaşık 200 bin TL değerindeki kaçak telefonları başka bir yere bıraktıktan sonra aracın polisler tarafından bulunmasını sağladı.

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “kaçakçılık” soruşturmasında şüpheli olarak Gercüş Belediye Başkanı’nın kardeşi Nihat Günaydın ve akrabaları Gökhan Günaydın yer aldı. Soruşma dosyasında İçişleri Bakanlığı’na bağlı 112 Acil çağrı merkezine gelen “72 AB 282 resmi plakalı araç ile devlet memuru olan kişiler Cizre’de kaçak sigara ve telefon alıp Batman veya Midyat merkezine getirirler” ihbarı da yer aldı.

'DUR İHTARINA RESMİ ARACI İZİNSİZ ALDIĞIM İÇİN UYMADIM'

Şüpheli Nihat Günaydın, soruşturma kapsamında verdiği ifadede, “Ağabeyimin Ankara’da olması nedeniyle habersiz olarak aracı alıp Cizre’de bulunan arkadaşımı, çalışanımız olan Gökhan Günaydın ile birlikte ziyaret etmek istedim. Resmi aracı izinsiz olarak aldığım için, dönüş yolunda yapılan dur ihtarına uymayarak kaçtım. Araçta bulunan 15 paket sigara bana ait, ucuz olduğundan içmek için aldım” dedi. Kararda aracın park halinde yakalandığı belirtildi. Şüpheli Gökhan Günaydın ise savunmasında, “Dur ihtarına uymadıktan sonra Midyat Belediyesi Otoparkı’na gittik. Çıkmaya çalışırken bekçi bizi durdurdu. Araçta bulunan 15 paket sigaradan haberim yok” ifadelerini kullandı.

Midyat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma ile ilgili iki gün içinde jet hızıyla takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararında ağabeyi Gündüz Günaydın’ın araya soktuğu kişilerin etkisi olduğu öne sürüldü.

İDDİALARA YANIT VERMEDİLER

İddiaları sormak için telefonla ulaşılan Nihat Günaydın, "Beni dinden imandan çıkarma, yürü git işine" dedi. Günaydın’ın abisi Belediye Başkanı Gündüz Günaydın ise telefonlara ve mesajlara yanıt vermedi. Belediyeden verilen cevapta ise ‘Müsait olduğunda kendisi dönüş yapar’ denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol