birgün

9° KAPALI

AKP’li belediye başkanı, ameliyatını yapan doktorun ismini parka verdi

AKP’li Yeniçağa Belediyesi Belediye Meclisi toplantısında, ilçedeki parklara eski belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu kişilerin ismini verme kararı alındı. Söz konusu isimlerin arasında Belediye Başkan’ı Çağlar’ı ameliyat eden doktorun bulunması tepki çekti. İYİ Parti İlçe Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yeniçağa halkı bundan çok rahatsız” denildi.

GÜNCEL 02.09.2022 10:08
AKP’li belediye başkanı, ameliyatını yapan doktorun ismini parka verdi Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Bolu’nun Yeniçağa ilçesindeki parka, Belediye Başkanı Recayi Çağlar'ın karaciğer naklini gerçekleştiren ve Malatya'da görev yapan Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ın ismi verildi. Parka hekimin adının verilmesi, tepkiye neden olurken, AKP’li Başkan Çağlar ise kendisini "Benim başıma gelen rahatsızlık Bolu'dan başka bir vatandaşın da başına gelirse hoca da 'Bolu'da benim ismim var, ona göre ilgileneyim der. Farklı bir ilgi gösterir’ diye düşünerek bu ismi vermek istedim" ifadeleriyle savundu.

Yeniçağa ilçesinde 2 dönemdir belediye başkanlığı yapan Recayi Çağlar'ın, 10 yıldır süren karaciğer rahatsızlığı 4 yıl önce ağırlaştı. Çağlar’a Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü'nde 12 Mayıs'ta Prof. Dr. Sezai Yılmaz ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonla karaciğer nakli yapıldı.

Başkan Çağlar'ın göreve başlamasıyla Belediye Meclisi Ağustos Ayı 1'inci Oturumu gerçekleştirildi. Oturumda Yeniçağa Gölü yanındaki parklara, ilçenin eski belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 7 kişinin adının verilmesi kararlaştırıldı. Başkan Çağlar, 8'inci isim olarak kendisini ameliyat eden Prof. Dr. Yılmaz'ın isminin verilmesini önerdi. Çağlar'ın önerisi, meclis toplantısında oy birliğiyle kabul edildi. Sezai Yılmaz'ın ismi parka verildi ve tabela yerleştirildi.

İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANLIĞI'NDAN TEPKİ: HALK DURUMDAN RAHATSIZ

Parka hekimin isminin verilmesine, İYİ Parti İlçe Başkanlığı’ndan tepki geldi. İYİ Parti İlçe Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından parkın fotoğrafı paylaşılarak, "Olmadı Recayi Başkan olmadı. Bu sana hiç yakışmadı. Yeniçağa ilçemizde gölün kenarında bulunan bu parka, senin şahsını ameliyat eden doktorun adını vermen yakışmadı. Yeniçağa ilçemize hizmet eden o kadar belediye başkanı ve bürokrat varken bu olmadı. Yaptığın iyi işleri her zaman takdir ederiz fakat yanlış yapınca ‘dur’ demek hakkımız. Yeniçağa halkı bundan çok rahatsız. İnşallah bizi dinlersin bu yanlıştan dönersin" denildi.

BAŞKAN ÇAĞLAR’DAN ELEŞTİRİLERE YANIT

Tepkilerle ilgili konuşan AKP’li Başkan Çağlar ise tek başına isim verme yetkisinin bulunmadığını söyleyerek, "Daha önceden alınmış olan bir meclis kararı vardı. Yeniçağa'ya hizmet etmiş bütün belediye başkanlarımızın, ilçede değeri olan diğer kişilerin isimleri parklara ve sokaklara verdik. Onların hatıralarını yaşatmak için meclis kararıyla bunu yaptık. Benim tek başıma bir yere isim verme gibi bir yetkim yok. Prof. Dr. Sezai Yılmaz hoca, dünya çapında bir ilim adamı. Bu işin ehli olan dünyada ya 1 tane var ya 2 tane var. Böyle bir ilim adamının ilçemde isminin yaşamasını şu amaçla düşündük. Hem benim kendi ahde vefamı belirtmek için ismini koymak istedim hem de altında yatan düşüncem şu; Bolu'dan benim başıma gelen bu rahatsızlık, burada yaşayan başka bir vatandaşımızın da başına gelirse burada hoca ne düşünür? Bolu'da benim bir ismim var diye düşünür. Ona göre yardımcı olur. Hoca tabi ki hasta ayrımı yapmaz ama tabi ki bir farkı olacak bunun. Öyle değil mi? Ben bunu düşünerek yaptım. Başka bir art niyetim yok" diye konuştu.

'ELEŞTİRİYE AÇIĞIZ'

Eleştirilerin, kendisine yönelik haksızlık olduğunu savunan Çağlar, "Tutup da bir şarkıcının, türkücünün adını vermedim. Bir bilim adamının adını verdim. Şarkıcının ismini versem hiç tepki olmazdı. Veren arkadaşlarımız oldu. Ona da saygı duyuyorum. O da meclisten çıktı ama hiç kimse tepki yapmadı. Bir ilim adamının ismini vermeme bu kadar tepki yaptılar. Bunda ben kasıt arıyorum. Kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Ben Yeniçağa'ya şu ana kadar 8,5 yıl belediye başkanlığı 30 senedir de belediye meclis üyesi olarak görev yaptım. İyi hizmetler yaptık. Yeniçağalıların duasını aldık ama 3-5 tane boş tenekenin sesine de kulak asmadığımı da belirtmek istiyorum. Eleştiriye açığız, her şeyin bir usulü var. Çok ayıp oluyor bunlar" dedi.

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol