birgün

16° AÇIK

AKP'li belediye başkanından Milli Piyango'ya 'Çıldır Gölü' tepkisi

Milli Piyango’nun 9 Ocak'ta çekilişini yapacağı biletlere “Çıldır Gölü Kars” yazması tepki çekti. CHP’li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Milli Piyango'ya yönelik eleştirilerde bulunarak, “Ardahanlıları üzen hatasından geri dönmesini ve telafi edecek kendi kurumsal kimliklerine yakışır bir organizasyon yapmalarını istiyoruz” dedi. AKP’li Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu ise "Türkiye Varlık Fonu ve Demirören Grubunu şiddetle kınıyorum, yazıklar olsun” dedi.

GÜNCEL 04.01.2021 21:17
AKP'li belediye başkanından Milli Piyango'ya 'Çıldır Gölü' tepkisi
Abone Ol google-news

Milli Piyango’nun 9 Ocak'ta çekilişini yapacağı biletlere “Çıldır Gölü Kars” yazması Ardahanlıların tepkisini çekti.

Çıldır Gölü'nde basın açıklaması yapan CHP’li Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, “Biz buradan Milli Piyango’nun bu büyük hatasından, yanılgısından, Ardahanlıları üzen hatasından geri dönmesini ve telafi edecek kendi kurumsal kimliklerine yakışır bir organizasyon yapmalarını istiyoruz” dedi.

AKP’li Çıldır Belediye Başkanı Yakup Azizoğlu ise “Ardahan’ın yok sayılmasını şiddetle kınıyorum. Bu gölün yüzde 55’i Ardahan’a aittir. Türkiye Varlık Fonu ve Demirören Grubunu şiddetle kınıyorum, yazıklar olsun” dedi.

CHP’li Demir açıklamasında Milli Piyango’ya şöyle tepki gösterdi:

“81 vilayetimizi seviyoruz. Biz Kars – Ardahan ayırımı da yapmadık, yapmıyoruz. Ancak buradaki basın açıklamamıza vesile olan Milli Piyango idaresi ki çok köklü ve deneyimi olan bir kurumdur. Tabii ki özelleştirme kapsamında orası da özelleştirildi. Ama kurumsal hafızası böyle bir hatayı yapmaması lazım. 9 Ocak 2021’de çekilecek olan Milli Piyangoda şanlı şerefli ilçemiz ve onun güzel gölü Çıldır Gölü’nün altına üzülerek söylüyorum. Kars ibaresi yazılmış. Tabi Çıldır Gölü’nün coğrafi konumda bir kısmı yüzde 45’i Kars sınırında ama buranın Çıldır Gölü’nün ismi Çıldır ilçemizden alınmıştır ve bizim için Ardahan için vazgeçilmez ilçemizdir."

"Biz buradan Milli Piyango’nun bu büyük hatasından, yanılgısından, Ardahanlıları üzen hatasından geri dönmesini ve telafi edecek kendi kurumsal kimliklerine yakışır bir organizasyon yapmalarını istiyoruz" diyen Demir, şöyle devam etti:

"‘Çıldır Gölü Çıldır’ yazarsınız altına. Ben Ardahanlılar adına şanlı şerefli Türkiye’mizin onurlu 75. ili olan Ardahan’ın bu gibi hataları kabul etmeyeceğini, affetmeyeceğimizi, bundan sonra eğer bir telafi gelmez ise Ardahanlılar olarak farklı şekilde tepkimizi göstereceğiz. 28 yıllık iliz bunu devletimize, hükümetimize de söylüyoruz. Doğu Ekspresi’nin Çıldır’dan sonra Ardahan’a geçmesini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kafkasya’ya açılan kapısı olan son ilin artık Ardahan olduğunu hiçbir makam mevki siyasi parti gözetmeksizin talep ediyoruz.”

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol