birgün

11° AZ BULUTLU

AKP’li belediye hem satıyor, hem borçlanıyor

Borç batağındaki AKP’li Başakşehir Belediyesi, Olimpiyat Stadı’nın yakınındaki milyonlarca lira değerindeki iki arazisini daha satacak. Ayrıca belediye, bankalardan 161 milyon TL’ye kadar da kredi almak için yetki aldı.

GÜNCEL 14.05.2022 18:40
AKP’li belediye hem satıyor, hem borçlanıyor
Abone Ol google-news

İsmail ARI

Borç batağında olduğu bilinen AKP’li Başakşehir Belediyesi, hem milyonlarca lira değerinde kıymetli arazileri peş peşe satışa çıkarıyor hem de belediye meclisinden sürekli borçlanmak içi yetki alıyor.

Başakşehir Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı oturumunda, Atatürk Olimpiyat Stadı’nın yakınında yer alan belediyeye ait arsaların satışı gündeme geldi. Belediye Meclisi’ne sunulan Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün teklifiyle, Ziya Gökalp (İkitelli-2) Mahallesi’nde yer alan 64 bin 578 metrekare büyüklüğündeki arazi ile 44 bin 620 metrekare büyüklüğündeki iki arazinin satışı için yetki istendi. Arazilerin belediyeye gelir getirmesi amacıyla, “Arsa satışı” veya “Hasılat paylaşımlı arsa satışı” yöntemleriyle satışa çıkarılacağı açıklandı.

Belediye Meclisi’ndeki oylamada, CHP’li ve İYİ Parti’li belediye meclis üyelerinin ret oylarına karşın AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla arsalarının satışına onay verildi. İmar planlarına konut alanı olarak işlerin arazilerin gelecek günlerde düzenlenecek ihaleyle satışa çıkarılacağı belirtildi.

KREDİ YETKİSİ ALDI

Meclis oturumunda görüşülen bir başka konu ise Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün iç borçlanma teklifi oldu. Meclisten, belediyenin yatırım ve kamulaştırma harcamalarında kullanılmak üzere yurtiçindeki bankalardan 161 milyon 289 bin TL’ye kadar kredi kullanılarak borçlanması için yetki istendi. Kredi karşılığında ise bankalara belediyeye ait gayrimenkullerin ipotek olarak verilebileceği belirtildi.

Milyonlarca liralık borçlanma teklifine ilişkin de belediye meclisinde oylama yapıldı. Oylamada, CHP’li ve İYİ partili belediye meclis üyelerinin ret oylarına karşın AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla AKP’li Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’na borçlanma yetkisi verildi.

İHANETE DEVAM EDİYORSUNUZ

Belediyenin borç batağında olduğunu vurgulayan Başakşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Beyzade Kayabaşı ise yaptığı konuşmada, “Genel başkanınızın ‘kadim şehir İstanbul’a ihanet ettik’ itirafından sonra, aynı betonlaşma ve yapılaşma zihniyetinizi devam ettirerek Başakşehir’e ve İstanbul’a ihanet etmeye devam ettiğinizin farkında mısınız?” diye sordu.

İLÇENİN YÜZDE 70’İ BOŞTU

CHP’li Kayabaşı, belediyenin sattığı arazilere de dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediyemiz 2009 yılında kuruldu ve o tarihte ilçemizin yüzde 70'i boş araziydi. Belediye yönetimi, her yıl bütçesinin yüzde 50’sini arsa satarak karşılıyor. Sattığınız arsaların üstüne beton yığını ucube konut ürettirerek Başakşehirlinin güneşini, rüzgârını ve havasını kirlettiğinizin farkına varmıyorsunuz. Hâlâ içinde bulunduğunuz iktidar kibrinizin ve seçimi kaybetme hazımsızlığı ile İBB ve yönetimine çamur atma cüreti gösteriyorsunuz.

Belediyenin 10 mahallesinde şimdiye kadar çocuk kreşleri, kültür merkezleri, kapalı pazarları, kadın sığınma evleri, taziye evleri, sosyal tesisleri, kütüphaneler ve söz verip de yerine getirmediğiniz projeler gibi kalıcı eserler bırakmanız gerekirken sizler ise geçici ve göstermelik hizmetlerinizle bütçenizi har vurup harman savurmaktasınız.”

MAHKEME KARARLARINI NE ZAMAN UYGULAYACAKSINIZ?

Başakşehir Belediyesi’ne ait olan ‘gölet, spor, turizm ve rekreasyon' fonksiyonuna sahip Bahçeşehir gölet bölgesindeki yeşil alanı betonlaştıran ticari projenin imar planları ile ihale ve ruhsatlarına karşı Danıştay 25 Nisan’da önemli karar vermişti. Proje için açılan itiraz davaları kapsamında, Danıştay imar planlarının ve ruhsatların kesin olarak iptal edilmesine karar verildiği açıkladı.

Başakşehir Belediye Meclisi’nin CHP Grup Başkan Vekili Nizamettin Kümeç ise yaptığı açıklamada AKP'li Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu'na “Mahkemenin Bahçeşehir gölet ile ilgili verdiği kararları ne zaman uygulayacaksınız” diye sordu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol