AKP’li Güngören Belediyesi, ilçede park olarak kullanılan alanı bozup ‘millet bahçesi’ adı altında yeni bir park yapacak. Park alanının yüzde 80’ini oluşturan İBB arazisi, daha önce İmamoğlu’nun vetosuna rağmen Belediye Meclisi’nde AKP ve MHP’nin verdiği oylarla 10 yıllığına bedelsiz olarak Güngören Belediyesi’ne devredilmişti.

AKP’li belediye, parkı bozup park yapacak: Adı ‘Millet Bahçesi’

HABER MERKEZİ

Güngören’i 29 yıldır yöneten AKP kadroları, beton yığınına çevirdikleri park olan yeri bozup, “Millet Bahçesi” yapacak. “Millet Bahçesi”nin bir bölümün üstü çay bahçesi, altı otopark olacak.

AKP’li Güngören Belediyesi, içerisinde yetişkin ağaçların, oturma gruplarının, çocuk parkı ve açık spor sahalarının bulunduğu mevcutta parkı bozup “Millet Bahçesi” adı altında yeniden düzenleyecek. Güngören Belediyesi tarafından hazırlanan imar planı değişikliği, 10 Eylül 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak, 14 Eylül 2021 tarihinde bir ay süreyle askıya çıktı.

Yaklaşık 25 bin metrekarelik bir alanı kapsayan park ve yol alanı ile ilgili hazırlanan, plan değişikliği açıklama raporunda yer alan görsellere göre, parkın bir kısmına otopark da yapılacak. Görsele göre otoparkın üzeri çay bahçesi olarak düzenlenecek.

Güngören Belediyesi tarafından hazırlanan raporda ayrıca, “Millet Bahçesi” olarak düzenlenecek yerin zaten yeşil alan olduğu vurgulanıyor. Raporun 6. sayfasında şu ifade yer alıyor:

“Planlama alanının tamamı halihazırda yeşil alan ve açık spor tesisi olarak kullanılmakta olup sadece bir kısmında Belediyemiz tarafından Kültür Merkezi olarak kullanılan 2 katlı kamu yapısı bulunmaktadır.”

Söz konusu park alanının bir bölümü geçmiş bir tarihte “Şehit Özcan Canik Parkı” olarak düzenlenmişti.

akp-li-belediye-parki-bozup-park-yapacak-adi-millet-bahcesi-922557-1.

İMAMOĞLU VETO ETMİŞTİ

Mevcutta park olan söz konusu arazi 9 parselden oluşuyor. 9 parselin 5 tanesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin(İBB) mülkiyetinde ve yaklaşık 25 bin metrekarelik park alanın yüzde 80’ini oluşturuyor.

İBB Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AKP’li meclis üyeleri, geçtiğimiz mayıs ayında meclise bir önerge vererek söz konusu parsellerin Güngören Belediyesi’ne devredilmesini istedi. Çoğunluğu elinde bulunduran AKP grubu bu teklifi İBB Meclisi’nden geçirdi. Ancak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bu teklifi veto ederek, kararın yeniden görüşülmesini istedi. Haziran ayında yeniden İBB Meclis gündemine gelen karar, AKP grubunun kararında ısrar etmesiyle kesinleşti. İBB’ye ait parseller, 10 yıl süreyle bedelsiz olarak Güngören Belediyesi’ne devredilmiş oldu.