birgün

27° AÇIK

SİYASET 27.05.2021 06:37

AKP’li belediye yurttaşın parasıyla teşkilatı kalkındırdı: AKP üyesine 2,7 milyon TL’lik ihale

Urfa Eyyübiye AKP İlçe Yöneticisi İsmail Kalkan’ın şirketi, 31 Mart 2019’daki seçimlerden bugüne AKP’li belediyeden toplam 2 milyon 752 bin TL değerinde beş ihale aldı. Gençlik Merkezi ihalesi de tanıdığa gitti.

AKP’li belediye yurttaşın parasıyla teşkilatı kalkındırdı: AKP üyesine 2,7 milyon TL’lik ihale

Mustafa BİLDİRCİN

AKP’li Eyyübiye Belediyesi’nin 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nden bugüne gerçekleştirdiği 2 milyon 752 bin TL değerindeki toplam beş ihale, AKP Eyyübiye İlçe Yönetim Kurulu Üyesi’nin şirketine verildi.

AKP yönetimindeki yerel idarelerin, partiye yakın isimlerle anlaşmaya vardığı kamu ihalelerinin adresi bu kez Urfa oldu. Eyyübiye Belediyesi’nin beş ihalesini alan firmanın sahibinin de AKP’de aktif görev aldığı anlaşıldı. İlçeye yaptırılacak 4,6 milyon TL değerindeki gençlik merkezinin ihalesini AKP Eyyübiye İlçe Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Arıkan’ın şirketine veren Eyyübiye Belediyesi’nin, 2,7 milyon TL değerindeki ihalelerini de “Yabancıya” kaptırmadığı öğrenildi.

2019 BİTMEDEN MİLYONLUK İHALE

İdareden, AKP Eyyübiye Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kalkan’ın kurucusu olduğu Kalkan Temizlik Yemek Gıda isimli şirketin aldığı ilk ihale, personele verilen yemek oldu. 16 Ekim 2019 tarihinde pazarlık yöntemiyle gerçekleştirilen 150 bin 156 TL değerindeki ihaleyi Kalkan’ın şirketi kazandı. Belediye, 25 Aralık 2019 tarihinde ise personele verilecek öğlen yemeği için ihale açtı. Bu ihaleyi de teklifi geçerli sayılan tek firma olan Kalkan Temizlik Yemek Gıda firması üstlendi. İhalenin bedeli kayıtlara, 961 bin 957 TL olarak yansıdı.

AKP’li Eyyübiye Belediyesi, Ocak 2020’de ise “Çorba hizmeti alımı” adıyla başka bir ihale daha açtı. Toplam değeri 188 bin TL olan bu ihale de yine AKP’li İsmail Kalkan’ın şirketine teslim edildi. Kalkan’ın belediyeden aldığı ihaleler bunlarla sınırlı kalmadı. Belediye’nin 27 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirdiği, “108 Adet Memur ve Sözleşmeli Personel için 27000 Gün Yarım Öğün Yemek Alım” ihalesi kapsamında Kalkan’ın şirketiyle 1 milyon 134 bin TL’lik sözleşme imzalandı.

YARDIM İHALESİ DE AYNI İSME

AKP’li Kalkan, AKP’li belediyeden bilinen son ihalesini ise 10 Mayıs’ta aldı. Belediye, Ramazan’da ihtiyaç sahibi ve dar gelirli aileler dağıtılmak üzere temin ettiği etler için yine, “Tanıdığın” kapısını çaldı. Kalkan’ın şirketin Kalkan Temizlik Yemek Gıda firmasıyla 318 bin 500 TL’lik anlaşmaya varıldı. Böylelikle AKP ilçe teşkilatı yönetiminde yer alan ismin, 31 Mart 2019 tarihindeki yerel seçimlerin bugüne AKP’li belediyeden aldığı ihalelerin toplam değeri 2 milyon 752 bin TL’ye ulaştı.

***

Gençlik merkezi de tanıdığa

AKP’li Şanlıurfa Eyyübiye Belediyesi’nin 4 milyon 66 bin TL’ye yaptıracağı Süleyman Şah Gençlik Merkezi’nin ihalesi de AKP Eyyübiye ilçe yönetim Kurulu Üyesi İsmail Arıkan’ın şirketine verildi.

Fotoğraf: Eyyübiye Belediyesi

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol