birgün

5° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 22.11.2019 23:16

AKP'li belediyede bir skandal daha: İşçilere asgari ücretin altında sigorta yatırıldı

AKP'li belediyede bir skandal daha: İşçilere asgari ücretin altında sigorta yatırıldı

MUSTAFA KÖMÜŞ

6 aydır işçilerine maaş ödemeyen AKP'li Bitlis Adilcevaz Belediyesi’nde şimdi de işçilere asgari ücretin altında sigorta yatırıldığı ortaya çıktı.

İşçilerin ekim ayında sigortaları 2 bin 558 lira 40 kuruş olarak yatırıldı. Bunun maaşa yansımasının 2 bin liranın altında olduğu öğrenildi.

BirGün’e konuşan Albel Enerji işçileri, kendilerine haber verilmeden bu uygulamanın yapıldığını ifade etti. İşçiler, 82 çalışanın mağdur olduğunu, 6 aydır maaş alamadıklarını, şimdi de bu durumla karşılaştıklarını belirterek tepkilerini dile getirdi.

İsmini vermek istemeyen bir işçi şunları söyledi: “Bize baskı uyguluyorlar bırakıp gidelim diye. 6-7 aydır maaş alamıyoruz. Yoksulluğu çeken kim, eşlerinden boşanan kim? Kimse önemsemiyor bunları, sesimizi duyuramıyoruz. Belediye Başkanı Necati Gürsoy bize ‘bırakın gidin’ dedi. Fazla mesai ücretlerimiz kesildi, sigortalarımız asgari ücretin altına düşürüldü.”

Konuyla ilgili bilgi almak için aradığımız Adilcevaz Belediyesi'nden bir yetkili işçilerin iddiasını doğruladı. Yetkili, “İddia doğru. Ama bu sehven gerçekleşmiş. Bu hata düzeltildi ama pazartesi sisteme düşecek” dedi.

DÜZELTİLDİ

Belediyeden alınan bilgiye göre, 25 Kasım Pazartesi günü hatalı gerçekleşen işlem düzeltildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız